A3 Haber

Sezgin Baran Korkmaz davası ertelendi: İkinci duruşma 17 Ocak’ta görülecek

Sezgin Baran Korkmaz davası ertelendi: İkinci duruşma 17 Ocak’ta görülecek

Sezgin Baran Korkmaz davası ertelendi: İkinci duruşma 17 Ocak’ta görülecek
Ekim 04
11:24 2022

ABD’nin Utah eyaletinin Salt Lake City kentinde tutuklu olarak yargılanan SBK Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sezgin Baran Korkmaz’ın ilk duruşması bugün görüldü. Davanın ikinci duruşması 17 Ocak 2023’te görülecek.

İktidar çevreleriyle de yakın ilişkisi olan Sezgin Baran Korkmaz, İstanbul’da hakkında soruşturma yürütüldüğü sırada yurt dışına “gitti.” Avusturya’ya geçen ve burada tutuklanan Korkmaz, 15 Temmuz’da ABD’ye iade edildi.

Bugün Utah 3’üncü Bölge Mahkemesi Sulh Ceza Mahkemesi’ne çıkması beklenen Korkmaz hakkında, ABD’de iki ayrı iddianame hazırlandı. İlk iddianamede iki suçtan 25 yıla kadar hapis cezası talep edilirken, ikinci iddianamede ise üç ayrı suçtan istenen ceza miktarı 200 yıl oldu. Korkmaz, “kara para aklamak için komplo kurmak”, “yalan beyanda bulunmak”, “dolandırıcılık yapmak” ile suçlandı.

Korkmaz’ın olmadığı ilk incelemenin yapıldığı duruşmada, avukatlar hazır bulundu.

Davanın ikinci duruşması 17 Ocak 2023’te görülecek.

SBK Holding’in sahibi Sezgin Baran Korkmaz, ABD ceza yasalarına göre “kara para aklamak için komplo kurmak ve resmi makamlara yalan ifade ve beyanda bulunmak” suçlamasıyla ABD’nin talebi üzerine 19 Haziran’da Avusturya’da gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı.

Avusturya’dan ABD’ye geçtiğimiz Temmuz ayında getirilen Korkmaz’a 225 yıl hapis istemiyle dava açılmıştı. 15 sayfalık iddianamede, Korkmaz’a 12 ayrı suçlama yöneltilmişti.

Korkmaz’ın usulsüz olarak yaptığı havale ve para transferleri için, işlediği 10 suça dair ayrı ayrı 20 şer yıl hapis cezası istendi.

Korkmaz için ayrıca kara para aklamaktan da 20 yıl, mahkemeye yalan beyanda bulunmaktan 5 yıl hapis cezası talep edildi.

Türkiye’ye milyonlarca dolar aktarıldı

ABD’de Kingston kardeşler ve Lev Aslan Dermen’in yargılandığı davada, iki kardeş Jacob Ortell Kingston ile Isaiah Kingston haklarındaki suçlamaları kabul etmiş, Amerikan maliyesini 511 milyon dolar dolandırdıklarını itiraf etmişlerdi. Dermen ise hakkındaki suçlamaları kabul etmemiş, jürili seri duruşmalarda yargılanarak suçlu bulunmuştu.

İtirafçı Kingston kardeşler hakim Jill B. Parrish’e sundukları 22 sayfalık dilekçede, Türk bankalarına yatırdıkları milyonlarca dolarla bazı şirketleri satın aldıklarını, gayrimenkul yatırımları yaptıklarını, bu işlerde Sezgin Baran Korkmaz’ın aracı olduğunu itiraf etmişlerdi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER