A3 Haber

Aleyna Çakır’ın katili Ümitcan Uygun’un cezası belli oldu

Aleyna Çakır’ın katili Ümitcan Uygun’un cezası belli oldu

Aleyna Çakır’ın katili Ümitcan Uygun’un cezası belli oldu
Ekim 07
17:32 2022

Son dakika haberi… Aleyna Çakır’ın ölümünden önce darp edip, bu anları sosyal medyadan canlı yayınladığı suçlamasıyla yargılanan Ümitcan Uygun, dört yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Ankara’da “Aleyna Çakır’ü” olarak bilinen Sema Esen’i ölümünden önce darp edip, bu anları sosyal medyadan canlı yayınladığı suçlamasıyla yargılanan Ümitcan Uygun, dört yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Kamuoyunda “Aleyna Çakır” olarak bilinen Sema Esen’in, geçen yıl 3 Haziran’da Keçiören’deki evinde ölü bulunmasıyla ilgili soruşturmada, sevgilisi Ümitcan Uygun gözaltına alınıp, serbest bırakıldı.

Sema Esen, ölümünden önce 17 Nisan’da kendisine şiddet uyguladığı anlara ilişkin görüntülerini sosyal medyada canlı yayınlayan Uygun hakkında şikayetçi oldu. Ümitcan Uygun ve bu sırada evde bulunan arkadaşı Enes Özdemir, gözaltına alınmalarının ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Soruşturma sonunda Uygun ve Özdemir hakkında ‘konut dokunulmazlığını ihlal’, ‘tehdit’, ‘kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirme’ ve ‘bilişim sistemine usulsüz girme’ suçlarından dava açıldı.

“Ev benim üzerime kayıtlı”

Ankara 17´nci Asliye Ceza Mahkemesi´nde görülen karar duruşmasına Ümitcan Uygun, Esra Hankulu’nun ölümüyle ilgili dava kapsamında tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Duruşmada Sema Esen´in yakınları ve taraf avukatları da hazır bulundu. Sanık Uygun, savunmasında, “Ben eve gittiğimde Aleyna´nın telefonu açıktı. Canlı yayın yapıyordu. O canlı yayında ben de vardım. Aleyna´nın bütün sosyal medya hesaplarının ve telefonunun şifrelerini biliyordum. Ölümünden sonra bu şifreleri polise ben verdim. Konut dokunulmazlığından yargılanıyorum; ama ev benim üzerine kayıtlı. Bunu ev sahibim de verdiği ifadede doğrulamıştır. Dosyanın karara bağlanmasını talep ediyorum” dedi.

İndirim uygulanmadı

Mahkeme heyeti, Ümitcan Uygun’a “konut dokunulmazlığını ihlal” suçundan iki yıl, “bilişim sistemine usulsüz giriş” suçundan iki ay, “kişisel verileri hukuka aykırı ele geçirme” suçundan iki yıl iki ay, “tehdit” suçundan ise altı ay olmak üzere toplam dört yıl 10 ay hapis cezası verdi. Uygun´a takdir indirimi uygulanmazken, hükmün açıklanması da geri bırakılmadı. Diğer sanık Enes Özdemir’e de ‘konut dokunulmazlığını ihlal’ suçundan bir yıl 8 ay hapis cezası verilerek, hükmün açıklanması geri bırakıldı.

About Author

Cihangir Köroğlu

Cihangir Köroğlu

Related Articles

TÜM HABERLER