A3 Haber

Bakan Bilgin’den asgari ücret çıkışı: “Rakam verenler süreçlerden habersiz”

Bakan Bilgin’den asgari ücret çıkışı: “Rakam verenler süreçlerden habersiz”

Bakan Bilgin’den asgari ücret çıkışı: “Rakam verenler süreçlerden habersiz”
Ekim 11
12:21 2022

Asgari ücrete ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin, asgari ücretle ilgili kamuoyunda farklı rakamlar ortaya atıldığını belirterek, “Hiçbiri gerçeği yansıtmıyor” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, aralık ayında belirlenecek yeni asgari ücretle ilgili verilen hiçbir rakamın gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Kabine Toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Bilgin, asgari ücretin üzerinde rakam yarıştırılacak bir konu olmadığını söyleyerek, “Asgari ücret benim de karar vereceğim bir konu değil. Asgari Ücret Tespit Komisyonu var. Enflasyon oranını değerlendirerek komisyon tarafından belirlenecek” ifadelerini kullandı.

“Rakam verenler süreçlerden habersiz”

Asgari ücretle ilgili ortaya atılan rakamlara tepki gösteren Bilgin enflasyon rakamlarına işaret ederek şunları söyledi: “Asgari ücret şu kadar olacak bu kadar olacak, kimden çıkıyor bu rakamlar. Yasal süreç belli. Şimdi ben de 20 bin olacak diyeyim. Ekim, kasım, aralık bu enflasyon rakamlarını göreceğiz. Komisyon bunu değerlendirecek ve karar verecek. Rakam söyleyenlerin hiçbiri gerçeği yansıtmıyor ya da şüreçlerden habersiz.”

Bakan Bilgin, gelir vergisi düzenlemesiyle ilgili Hazine ve Maliye Bakanı ile görüştüklerini, bu konuda çalışmanın devam ettiğini söyledi.

Asgari ücret halen net 5 bin 500 lira olarak uygulanıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun aralık ayının ilk haftasında toplanması bekleniyor.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER