A3 Haber

Kılıçdaroğlu, TOGG törenine katılmayacak: “Siyasi şova dönüştürecekler”

Kılıçdaroğlu, TOGG törenine katılmayacak: “Siyasi şova dönüştürecekler”

Kılıçdaroğlu, TOGG törenine katılmayacak: “Siyasi şova dönüştürecekler”
Ekim 24
16:30 2022

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun TOGG’un fabrika açılışına davet edildiğini ancak katılmayacağını duyurdu.

Hürriyet’in Ankara temsilcisi Hande Fırat, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in törene davet edildiğini yazmıştı.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, parti genel merkezindeki MYK sonrası konuyla ilgili soruyu yanıtladı.

Öztrak, özel bir girişim olan TOGG’un, iktidar eliyle “siyasi şov” haline getirildiğini, bu davet şirket tarafından gelmediği için Kılıçdaroğlu’nun katılmayacağını ama daha sonra yerinde ziyaret edeceğini açıkladı.

Öztrak’ın açıklamasının devamı şöyle:

  • “Davetin Saray’dan gelmesi, bakanlığın sanki özel bir şirketin kurumsal birimi gibi davranması bu örnek projeyi siyasileştirme çabasından başka bir şey değildir. İktidar bu yaklaşımıyla da en büyük zararı özel girişim projesi olan TOGG’a vermektedir. Bu sebeplerle sayın genel başkanımızın katılmayacağını ama en kısa sürede TOGG’u yerinde ziyaret edeceğini kamuoyuna duyurur, TOGG’a başarılı bir lansman dileriz.”

Ne olmuştu?

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın talebi üzerine yaklaşık üç sene önce bir araya gelen beş büyük firma yerli otomobil üretmek üzere konsorsiyum oluşturmuştu. Erdoğan’ın “Babayiğitler” diye seslendiği konsorsiyumun üyeleri Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Vestel ve Turkcell, son aşamaya yaklaştı ve 29 Ekim’de Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu AŞ’nin (TOGG) Gemlik Kampüsü’nün açılış töreni düzenlenecek.

İlgili haberler:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER