A3 Haber

Halk TV: AKP’nin davetini samimi bulmuyoruz, toplantıya katılmayacağız

Halk TV: AKP’nin davetini samimi bulmuyoruz, toplantıya katılmayacağız

Halk TV: AKP’nin davetini samimi bulmuyoruz, toplantıya katılmayacağız
Ekim 26
16:20 2022

Halk TV Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Mahiroğlu, AKP’nin davetini samimi bulmadıklarını belirterek, “Halk TV’ye yapılan kurumsal davete teşekkür ederek bu toplantıya katılmayacağımızı bildiriyoruz” ifadelerini kullandı.

Halk TV, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 28 Ekim’de konuşma yapacağı “Türkiye Yüzyılı” başlıklı ‘vizyon’ toplantısına katılmayacaklarını bildirdi.

Halk TV Yönetim Kurulu Başkanı Cafer Mahiroğlu tarafından yapılan açıklamada, “Adalet ve Kalkınma Partisi -yıllar sonra- parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı’nın konuşma yapacağı bir programa, kendi tabirleriyle ‘muhalif’ bazı basın yayın kuruşlarını ve bir grup gazeteciyi ‘davet’ etti” dedi.

“Kurumumuza ‘akreditasyon’ adı altında uygulanan ambargoyu yıllardır sürdürenler aynı zamanda ‘muhalif medya’ tanımı ile bizi ötekileştirmeye devam edenlerdir” diyen Mahiroğlu, şunları söyledi:

“Halk TV olarak gururla söyleriz ki, ‘davet edilmeden’ de gazetecilik yapılabildiğinin ispatı, izlenme oranlarımızdır. Sansür Yasası, gazetecilerle müzakere edilmeden tüm itirazlara rağmen oldu bittiye getirilmişken; gazeteciler soruşturmalarla, yüksek tazminat davalarıyla, gözaltılarla-tutuklamalarla susturulmaya çalışılırken, akreditasyon adı altında gazeteciler haber sahalarına sokulmazken Adalet ve Kalkınma Partisi’nin bu davetini samimi bulmadığımızı belirtmek zorundayız.”

Mahiroğlu, açıklamasını “Halk TV’ye yapılan kurumsal davete teşekkür ederek bu toplantıya katılmayacağımızı bildiriyoruz” ifadeleriyle sonlandırdı.

Ne olmuştu?

AKP, 28 Ekim’de Ankara Arena Spor Salonu’nda düzenlenecek toplantıya uzun yıllardır iktidar tarafından etkinliklere çağırılmayan Nevşin Mengü, İsmail Saymaz, Özlem Gürses, Çağlar Cilara, İsmail Küçükkaya, Fatih Portakal, Ertuğrul Özkök, Taha Akyol gibi isimlere davet göndermişti.

halktv.com.tr yazarı İsmail Saymaz, T24’e yaptığı açıklamada, “Ben zaten daha önce MHP mitingini de yerine izlemiştim sadece muhalif partilerin organizasyonların değil. Gidebildiğim bütün organizasyonları izlemeye çalışıyorum bir gazeteci olarak. Seçim döneminde zaten bir Ak Parti mitingini izlemeye niyetliydim. Bugün davet oldu onu da gidip izlemeyi düşünüyorum” demişti.

Özlem Gürses, aylar öncesinden planlanan bir programı olduğu için davete katılamayacağını ancak bir kez daha davet gelmesi durumunda olumlu cevap vereceğini söylemişti.

Çiğdem Toker ise, “Ben iktidar yanlısı olmayan gazetecilerin ‘davet’ edilmesinin anlamlı bir strateji değişikliği falan değil, basbayağı bir pragmatizm olduğunu düşünüyorum. Bu toplantıya katılmamın iktidar açısından meşruiyet devşirme aracı olarak kullanılacağı kanısındayım. O nedenle katılmayacağım” demişti.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER