A3 Haber

TTB Başkanı Fincancı’nın gözaltına alınmasına tepki yağdı: Derhal serbest bırakılsın!

TTB Başkanı Fincancı’nın gözaltına alınmasına tepki yağdı: Derhal serbest bırakılsın!

TTB Başkanı Fincancı’nın gözaltına alınmasına tepki yağdı: Derhal serbest bırakılsın!
Ekim 26
13:35 2022

Kimyasal silah kullanımına dair açıklamaları nedeniyle iktidar tarafından hedef gösterilen Şebnem Korur Fincancı’nın gözaltına alınması tepki topladı İnsan hakları savunucuları Fincancı’nın ‘derhal serbest bırakılmasını’ istedi.

Artı Gerçek-Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın gözaltına alınması tepki gösteren siyasi parti, dernek, sendika, aydın ve yazarlar yalnız olmadığını belirterek, destek mesajları yayınladı.

“Kesinlikle kabul edilemez”

İnsan Hakları Derneği (İHD), Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) yayımladıkları ortak açıklamayla Fincancı’nın iktidar tarafından hedef gösterilmesine tepkilerini dile getirdi.

İHD, ÖHD ve ÇHD’nin ortak açıklamasında, “Bu konuda bilimsel görüş açıklayan adli tıp uzmanı ve insan hakları savunucusu Şebnem Korur Fincancı hakkında suç duyurusunda bulunulması ve siyasi iktidar sözcüleri tarafından hedef gösterilmesi kesinlikle kabul edilemez” denildi.

Açıklamada kimyasal silah kullanımıyla ilgili iddiaların dikkate alınması gerektiği vurgulanarak şunlar kaydedildi:

“Bu tip durumlarda yargı organları ile idari ve siyasi denetim mekanizmalarının üzerinde düşen görevi yapmaları gerekmektedir. Gerçek ancak böyle ortaya çıkabilir. Mağdur ailelerinin kurumlarımıza yaptıkları başvuru üzerine ilgili mevzuat çerçevesinde gerekli idari ve yargısal başvuru yollarına gidilecektir.”

Konu hakkındaki uluslararası sözleşmelerin, protokollerin ve yargı hükümlerinin anımsatıldığı açıklamada “Uluslararası yükümlülük üstlenen bir ülke olan Türkiye, kendi iç denetim mekanizmalarını da harekete geçirmelidir. Bu iddialar ancak bu şekilde hareket edilerek sonuçlandırılabilir görüşündeyiz” ifadeleri kullanıldı.

HDP: Toplumu susturamazsınız

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yaptığı açıklamada saldırılarla gerçeğin gizlenemeyeceğine dikkat çekti. HDP’nin yaptığı paylaşım şöyle:

“Şebnem Korur Fincancı’nın gözaltına alınması iktidarın suçlarını örtbas etme telaşıdır. Şebnem Hoca Türkiye toplumunun vicdanıdır, bilimin ve meslek onurunun gereğini yerine getirmiştir. Bu saldırılarla gerçeği gizleyemez, toplumu susturamazsınız.”

TTB: Hocamıza ve örgütümüze sahip çıkarak mücadelemizi sürdüreceğiz

Türk Tabipler Birliği ise yaptığı açıklamada “Fincancı’ya yapılanları asla kabul etmiyoruz” dedi. TTB’nin açıklaması şöyle:

“Bir süredir yürütülen linç kampanyasının ardından bugün gözaltına alınan hocamız Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya yapılanları asla kabul etmiyoruz.

Hocamıza ve örgütümüze sahip çıkarak mücadelemizi sürdüreceğiz!”

SES: TTB’nin ve Şebnem hocanın yanındayız

SES Genel Merkez ise yaptığı açıklamada, “Halk sağlığını savunmak, savaşa karşı olmak, bilimin gerçekliğinde yapılması gerekenleri söylemek suç değildir” dedi.

SES’in yaptığı açıklama şöyle:

“TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın bazı siyasiler tarafından hedef haline getirilmesine rağmen yurtdışından dönerek ifade vermeye gidecekken sabah baskınıyla gözaltına alınması kabul edilemez.

Halk sağlığını savunmak, savaşa karşı olmak, bilimin gerçekliğinde yapılması gerekenleri söylemek suç değildir. TTB’nin ve Şebnem hocanın yanındayız.”

Eren Keskin: Asla Yalnız bırakmayacağız

Eren Keskin yaptığı paylaşımda, “Sizi asla yalnız bırakmayacağız” diyerek gözaltına tepki gösterdi. Keskin şunları söyledi:

“Şebnem Korur Fincancı gözaltına alındı. Bir Adli Tıp hekimi, TTB başkanı çağrılınca ifadeye gidecekken gözaltına alınıyor.Gözaltında tutulan gazeteciler ve Şebnem Korur Fincancı.. Sizi asla yalnız bırakmayacağız.”

KESK: Sürecin takipçisi olacağız

“İyi hekimlik değerlerini ve halkın sağlık hakkını canı pahasına savunan TTB Merkez Konsey Başkanı Prof. Dr. #ŞebnemKorurFincancı gözaltına alınmıştır. Bu hukuksuzluğu kabul etmiyoruz. Derhal serbest bırakılmalıdır. Sürecin takipçisi olacağız. #ŞebnemKorurFincancıYalnızDeğildir”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER