A3 Haber

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı tutuklandı!

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı tutuklandı!

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı tutuklandı!
Ekim 27
16:11 2022

İktidar tarafından hedef gösterildikten sonra dün İstanbul’da gözaltına alınan TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla sevk edildiği mahkemede tutuklandı. Fincancı ilk ifadesinde, “Konuya ilgili sadece ön değerlendirme yaptım” ifadelerini kullandı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin hedef göstermesi sonrası gözaltına alınan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı, “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan tutuklama talebiyle nöbetçi sulh ceza hakimliğine sevk edildi. Fincancı tutuklandı.

Fincancı hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, “terör örgütü propagandası yapmak” ve “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, devletin kurum ve organlarını aşağılama” suçlarından soruşturma başlatılmıştı.

İstanbul Kadıköy’deki evinde dün (26 Ekim) gözaltına alındıktan sonra Ankara’ya getirilen Fincancı Ankara Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerinin ardından adliyeye getirildi. Burada savcıya ifade veren Fincancı, “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan tutuklanması talebiyle sulh ceza hakimliğine sevk edildi.

İlk ifadesi ortaya çıktı

Şebnem Korur Fincancı’nın savcılık ifadesi ortaya çıktı. Fincancı, savcılıkta verdiği ifadede bu konuda sadece ön değerlendirme yaptığını, Uluslararası Cenevre Sözleşmesi’nde bir araştırma yapılması için devletler tarafından başvuru yapılmasını gerektiğini söyledi.

Şebnem Korur Fincancı 18 Ekim günü Almanya’da Roza Lüksemburg Vakfı’nın “Cezaevi Ve İnsan Hakları” konulu bir konferansında tanıştığı bir meslektaşının arkadaşlarına bir video gösterdiğini anlatarak, “Bizler bu videoyu izleyip karşılıklı fikir alış verişlerinde bulunduk. Benim Medya Haber Tv’de canlı yayında yaptığım bağlantı öncesinde video hakkında böyle bilgi sahibi oldum. Bana sormuş olduğunuz incelenen görüntüler kapsamındaki kimyasal, toksik ve zehirli gazlarla ilgili yorum bir ön değerlendirmedir. 18 Ekim’de hekimler arasında yapmış olduğumuz video değerlendirmesi ile19 Ekim’de canlı bağlantıya çağrılmam arasında bir irtibat yoktur. Benim yaptığım bu ön değerlendirmede de herhangi bir kurum ve kuruluşa müracaatımız olmuyor. Uluslararası Cenevre Sözleşmesi’nde bir araştırma yapılması için devletler tarafından başvuru yapılmasını gerekmektedir” dedi.

Yine kimyasal silahlar üzerinde Türk Tabipleri Birliği bünyesinde oluşturulan, Adli Tıp uzmanları derneğinin de aralarında bulunduğu 20 branş derneği tarafından “Kimyasal silahlar Gösteri Kontrol Ajanları” ve “Kimyasal Gösteri Kontrol Ajanlarıyla Temas edenleri Sağlık Sorunlarını Değerlendirme Raporu” isimli iki ayrı kitabın hazırlanmasında aktif olarak rol aldığını belirten Korur, “Ayrıca Forensic Science International dergisinde bu konuda bilimsel makale ve yayınları da mevcuttur. 2012 yılında Bahreyn’de 2016 yılına kadar Galatasaray Üniversitesinde Hukuk Fakültesi öğrencileriyle otopsilere katıldım. Soruşturma konusu olayla ilgili olarak kimyasal gazlara ilişkin biber gazı, siyen gazı, siyester ve göz yaşartıcı gazlar nedeniyle yaşanan olaylara ilişkin otopsilere katılmışlığım vardır. Bu olaylara ilişkin örnek almışlığımız da vardır. Yine bu konuda otopsisi önce yapılıp değerlendirme için bize başvurulduğu durumlarda vardır” dedi.

Yakın dönemde Türk Tabipler Birliği’ndeki görevi ve otopsili pek bir olay olmadığı için aranmadığını dile getiren Korur, Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nda bulunduğu dönemde hak ihlallerinden dolayı bu konularda daha sık arandığını ve adli tıp konusunda kendisine danışıldığını söyledi.

Ne olmuştu?

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kimyasal silah kullandığı iddialarının araştırılması gerektiğini dile getirmesinin ardından AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından hedef gösterilen TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, dün İstanbul’da evinden gözaltına alınmıştı.

Fincancı’nın gözaltına alınmasına ilişkin siyasi partiler, meslek ve demokratik kitle örgütleri tarafından açıklamalar yapılmıştı.

Yapılan açıklamalarda, Fincancı’nın serbest bırakılması gerektiği belirtilmişti.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER