A3 Haber

Başsavcılık, Fincancı ve TTB yönetiminin görevden alınması için davaname hazırladı

Başsavcılık, Fincancı ve TTB yönetiminin görevden alınması için davaname hazırladı

Başsavcılık, Fincancı ve TTB yönetiminin görevden alınması için davaname hazırladı
Ekim 28
10:32 2022

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, dün tutuklanan Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve merkez yönetiminin görevden alınması için davaname hazırladı.

Çarşamba sabahı “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla gözaltına alınan Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı dün akşam tutuklandı.

Fincancı ifadesinde, canlı yayına katıldığı televizyon kanalının terör örgütü PKK ile bağlantısını bilmediğini, kimyasal, toksik ve zehirli gazlarla ilgili yorumunun ise bir ön değerlendirme olduğunu savundu.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, bu sabah Türk Tabipleri Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı ve merkez yönetiminin görevden alınması için davaname hazırladı. Dava, Ankara 31’inci Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görülecek.

2022 Temmuz ayında göreve gelen TTB Merkez Konseyi şu isimlerden oluşuyor:

  • Dr. Şebnem Korur Fincancı, Dr. Ali İhsan Ökten, Dr. Vedat Bulut, Dr. Alican Bahadır, Dr. Ahmet Karer Yurtdaş, Dr. Adalet Çıbık, Dr. Kazım Doğan Eroğulları, Dr. Filiz Çağla Uyanusta Küçük, Dr. Onur Naci Karahancı, Dr. Nursel Şahin, Dr. Aydın Şirin.

Dün bir açıklama yapan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da Türk Tabipleri Birliği ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği için “hazırlık” yaptıklarını söylemişti.

Davaname nedir?

Cumhuriyet savcısının kamuyu ilgilendiren ancak ceza davası niteliği taşımadığı için hukuk mahkemelerinde görülecek olan davayı açtığı belge.

İlgili haberler:

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER