A3 Haber

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na: “Sıkıysa önümüzdeki seçimde başörtülü adayları koy bakalım”

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na: “Sıkıysa önümüzdeki seçimde başörtülü adayları koy bakalım”

Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na: “Sıkıysa önümüzdeki seçimde başörtülü adayları koy bakalım”
Kasım 02
12:18 2022

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Uyuşturucu paralarını Türkiye’nin cari açığının finansmanında kullandılar” eleştirisini hedef aldı. Erdoğan, “Kendisinin siyasetin değil tıp ilminin konusu olduğu tespitimi doğrulayan bu iftiranın hesabını elbette hukuk önünde de soracağız” dedi.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

AKP’li Mahir Ünal’ın Grup Başkanvekili görevinden istifasına ilişkin konuşan Erdoğan, “Kendisiyle farklı alanlarda, farklı platformlarda yakın bir şekilde çalışmayı sürdüreceğiz” dedi.

Türban ilişkin anayasa değişikliği teklifine değinen Erdoğan, “Anayasa değişikliği teklifimizin çok geniş bir mutabakatla hayata geçmesini ümit ediyorum. Böyle bir tablo oluşmazsa halk oylaması dahil diğer adımları atmaya da AK Parti olarak hazırız” ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Breaking Bad Süleyman çocukların zehirlenmesine göz yummuştur. Uyuşturucu paralarını Türkiye’nin cari açığının finansmanında kullandılar” eleştirisine yanıt veren Erdoğan, “Kendisinin siyasetin değil tıp ilminin konusu olduğu tespitimi doğrulayan bu iftiranın hesabını elbette hukuk önünde de soracağız” diye konuştu.

Tahıl koridoru hakkında da konuşan Erdoğan, “Sayın Putin ile dün yaptığımız görüşme üzerine Rusya Savunma Bakanı sayın Şoygu, Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akar’ı arayarak bugün saat 12.00’den itibaren tahıl sevkiyatının eskiden planlandığı gibi devam edeceğini bildirdi” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın grup toplantısındaki konuşmasından satır başları şöyle:

Türkiye Yüzyılı açıklaması: Seferberlik başlatıyoruz

 • Türkiye Yüzyılı’nı açıklayarak gelecek vizyonumuzu paylaştık. Tanıtımı yaparken bu vizyonu milletimizle inşa edeceğimizin altını çizmiştik. 81 ilimizde milletimizin her bir ferdinin Türkiye Yüzyılı’na ilişkin fikrilerini beyan edecekleri seferberlik başlatıyoruz.

TOGG mesajı

 • Bu vizyonumuzun ilk somut eseri olarak gördüğüm Togg’u Cumhuriyetimizin 99’uncu yıldönümünde 29 Ekim’de banttan indirdik. Şubat ayında satışı, martta teslimi başlayacak. Togg, Türkiye’nin yeni prestij markası olarak ülkemizi başarıyla temsil edecek.

Kılıçdaroğlu’nun Londra ziyareti

 • AK Parti Cumhur İttifakı olarak Türkiye Yüzyılı’nı planlarken CHP’nin nelerle uğraştığını sizler de biliyorsunuz. Utanmadan sıkılmadan 10 bin kilometre öteye sırayla hamberger turları düzenliyorlar.
 • Geçmişte çete diyerek şevklerini kırdıklarından özür dilemeden Londra’ya temiz yatırımcı aramaya gidiyormuş. Çıkmış yatırımdan bahsediyor. Yatırım kim, sen kimsin… Ülkemizin nereye geldiğini bilmeyecek seviyedeler. Uğruna ömrümüzü verdiğimiz, kendilerine rağmen çözüme kavuşturduğumuz başörtüsü konusunu bir gece yarısı yeniden gündeme taşıdılar.

Anayasa değişikliği

 • Ülkenin gerçeklerinden kopukluklarını bilmeyecek seviyedeler. Bizim ömrümüzü verip, kendilerine rağmen çözüme kavuşturduğumuzu başörtüsünü bir gece yarısı gündeme taşıdılar. Bunu da türlü sinsilikleri, tuzakları meşrulaştıran yasa teklifi ile yaptılar. Biz de bu oyuna tüm kadınların kılık kıyafet özgürlükleriyle aileyi esas alan anayasa değişikliği ile karşılık verdik. Bu aralar başörtülü hanım kardeşlerimize rozet takma yarışına girdiler. Üniversite kapılarında kızlarımızın başörtülerini açtıranlar sizler değil miydiniz? Bizim polis kardeşlerimizi de kullandılar. Kızlarımızın başlarından başörtülerini çekip alarak onlar zulmettiler. Bay Kemal biz bunları unutmayız. Bütün bunlara rağmen sıkıysa başörtülü adayları koy seni de görelim. Sizin ağababalarınız Meclis’ten başörtülü kızlarımızı atma gayreti içindeydi. Hani demokrasi, hani hak ve özgürlükler? Biz hak verilmez, alınır diyorduk ve bu hakkı aldık.
 • Arkadaşlarımz anayasa değişikliği teklifimizi MHP ile Meclis’teki diğer partilerle görüşmeye başlıyorlar. Cumhur İttifakı olarak MHP ile arkadaşlarımız görüşmelerini yapacaklar. Bundan sonra bugün tamamlanacak görüşmelerin akabinde teklifimize nihai halini verip Meclis’e sunacağız. Bu teklifin başörtüsü meselesini bir daha açılmamak üzere gündemden çıkarmanın yanında muhalefet için de bir turnusol kağıdı olacak.
 • Bizim beklentimiz siyasi görüşü ve partisi ne olursa olsun milletimizin iradesini temsilne her milletvekilinin bu teklifi destekleyeceğidir.
 • Anayasa değişikliği teklifimizin milletimizin de taleplerine uygun şekilde çok geniş bir mutabakatla hayata geçirilmesini istiyoruz. Şayet böyle bir tablo oluşmazsa bir teklifim var. Halk oylaması dahil diğer adımları atmaya da biz AK Parti olarak hazırız. Milletimizin hakemliğinden asla korkmadık, asla kaçmadık.

Yalova ve Tuzla

 • Daha cumhurbaşkanı adayını belirleyemeyenlerin şimdiden telaşa kapıldıkları anlaşılıyor. Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da Tuzla Belediye Başkanı’mıza yönelik yapılan linç girişimi helalleşme maskesi ardındaki CHP’nin gerçek yüzünü ortaya çıkardı. O tesisler benim belediye başkanlığım, Veysel Bey’in İSKİ başında olduğu dönem yapılan tesis. Bunlar, bunları açma gayretine girerek hava yapıyorlar. Siyasi rekabeti, siyasi husumet olarak gören şiddete meyilli bu faşist güruhu milletimize havale ediyorum.
 • Yalova’da yargıya yapılan saygısızlık ve teşebbüs edilen zorbalık da bunların karakterini ortaya koyan bir diğer örnek. Anayasa’da bunlarla ilgili düzenlemeler belli. Hesabını yargıyla birlikte soracağız.
 • TBMM’nin yargıya yönelik bu kabul edilemez tavır karşısında üzerine düşeni yapacağına inanıyorum. Bu kişilerin yürütme organına, şahsımıza, bakanlarımıza yönelik yalan, iftira, hakaret üzerine kurulu hezeyanlarını saymıyorum bile. Şayet Yalova’daki utanç tablosunun müsebbipleri karşısında gereken yapılmazsa güçler ayrılığı ilkesi derin bir yara almış olacaktır.

Kılıçdaroğlu’nun “uyuşturucu ticareti” eleştirileri

 • Bu zatın önceki gün bizi, bakanımızı ve emniyet teşkilatımızın tamamını uyuşturucu satıcıları ile aynı cümlede kullanarak sergilediği kepazelik artık tüm sınırların artık tüm sınırların aşılması anlamına gelmektedir. Kendisinin siyasetin değil tıp ilminin konusu olduğu tespitimi doğrulayan bu iftiranın hesabını elbette hukuk önünde de soracağız.
 • Kamuoyu araştırmaları bu masanın etrafındaki çıldırtıyor. Daha çok çıldıracaksınız. Yeter ki biz çalışmaya devam edelim. Yeni yapısıyla emniyet ve jandarma teşkilatımız uyuşturucu ile mücadelede de tarihi başarılara imza atmaktadır. Sadece geçtiğimiz yıl 198 bin uyuşturucu olayına müdahale eden kolluk güçleri 153 bin kişiyi yakalamış, 22 binden fazlası da tutuklanmıştır. Uyuşturucu ticaretine dünyadaki en ağır cezaları veren ülkelerin başında biz geliyoruz Bay Kemal. Adam ne diyor: Biz cari açığımızı uyuşturucu satışı ile kapatıyormuşuz. Vicdansıza bak ya, bu ne akıl ya, sen kendinde misin?
 • Kimyevi bir uyuşturucu olan metamfetamin; bunu gayet iyi biliyormuşsun galiba. Öyle bir şeyler duydum. Bu bela ile dünyanın tamamının başı dertte. Ama biliyorum ki senin de başında dertte. Türkiye geçtiğimiz yıl 5.5 ton bu yılın ilk on ayında 12 ton bu uyuşturucudan yakalayarak mücadeleyi en üst seviyede yürüten ülkeler arasında yer almıştır. Bay Kemal, ne yaptığımızı öğrendin mi? Bunları biz yapıyoruz.
 • Sayın Putin ile dün yaptığımız görüşme üzerine Rusya Savunma Bakanı sayın Şoygu, Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akar’ı arayarak bugün saat 12.00’den itibaren tahıl sevkiyatının eskiden planlandığı gibi devam edeceğini bildirdi. Bay Kemal bölgesel çalışmıyoruz, küresel çalışıyoruz. Ve aynen bu şekilde çalışmaya devam edeceğiz.

Altılı masayı hedef aldı

 • Ülkemizde ve bölgemizde meydana gelen her gelişme giderek bir sirk çadırını andıran altılı masadan bir şey çıkmayacağını ortaya koydu. Her seçimde olduğu gibi 2023 seçimlerinde de sıkletimize uygun bir muhalefetle yarışmak isterdik. Ülkenin dertlerine derman olmayı bırakın kendi meselelerini çözemeyen bu toplama yapının akıbeti karanlıktır, başarısızlıktır, hüsrandır.
 • Önümüzdeki 7 aylık süreç bu hakikati çok daha belirgin hale getirecektir. Daha düne kadar sıtlarını sıvazlayanların bunlardan köy de ksaaba da olmayacağı gerçeğini anladıkları anlaşılıyor. Bu masada ne ypaılırsa yapılsıun biz işimize bakacağız.

Çiftçiye yapılan destekleme sisteminde değişiklik

 • Çiftçilerimize yaptığımız destekleme sistemini değiştirdik. Ödemeleri öne çekiyoruz. Hububat üreten çiftçilerimize destekleri bu yıl içinde ödemeye başlayacağız. Mazot ve gübre desteklerinin öne çekilmesiyle çiftçilerimiz zorlanmadan üretim yapabilecekler.
 • Bunları her zeminde anlatacaksınız. Buzağı başına veilen temel desteği 500 liraya yükselttik. Tarımsal destek bütçemizi 1,8 milyar liradan 34 milyar liraya çıkardık. Dijital dönüşüm hamlelerimize de devam ediyoruz. Üreticilerimiz desteklemeler için başvurularını elektronik devlet üzerinden yapabiliyor. 400 binin üzerinden çiftçimiz çiftçi kayıt belgesini oluşturdu.
 • Kooperatif marketlerimiz üretici ile tüketiciyi buluşturuyor. 1335 olan market sayısını en kısa sürede 2000’in üzerine çıkaracağız.

“Tahıl sevkiyatı devam edecek” açıklaması

 • Sayın Putin ile dün yaptığımız görüşme üzerine Rusya Savunma Bakanı sayın Şoygu, Milli Savunma Bakanımız Hulusi Akar’ı arayarak bugün saat 12.00’den itibaren tahıl sevkiyatının eskiden planlandığı gibi devam edeceğini bildirdi.
 • Bay Kemal bölgesel çalışmıyoruz, küresel çalışıyoruz. Ve aynen bu şekilde çalışmaya devam edeceğiz.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER