A3 Haber

AKP tipi “üniversite”: Evrim gerçeği yerden yere vuruldu, safsata ve hurafeler savunuldu

AKP tipi “üniversite”: Evrim gerçeği yerden yere vuruldu, safsata ve hurafeler savunuldu

AKP tipi “üniversite”: Evrim gerçeği yerden yere vuruldu, safsata ve hurafeler savunuldu
Kasım 12
14:27 2022

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, laikliğin hedef alındığı, Said Nursi’nin övüldüğü, bilim dışı görüşlerin sunulduğu bir toplantıya ev sahipiliği yaptı. “Uluslararası Bilimin Işığında Yaratılış Kongresi” adı altındaki toplantının sonuç bildirgesinde, “tabiat olaylarının Allah’ın isim ve sıfatlarıyla açıklandığı” iddia edildi. Evrim gerçeği, “Herhangi bir delile ve bilimsel veriye dayanmayan bir felsefi görüş” diye nitelenirken, “atomu ilah seviyesine çıkaran” ders kitaplarının güncellenmesi gerektiği savunuldu.

2017’den beri düzenlenen “Uluslararası Bilimin Işığında Yaratılış Kongresi” adı altındaki toplantıların sonuncusu geçen ay Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde (YYÜ) yapıldı. Kongreye ilişkin sonuç bildirgesi gecikmeli olarak yayımlandı.

Cumhuriyet’ten Sefa Uyar’ın haberine göre, onur kurulunda eski SADAT hissedarlarından Nevzat Tarhan ile tarikat ve cemaat bağlantılı vakıf ve derneklerin yer aldığı, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ile Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Nazif Yılmaz’ın mesaj gönderdiği kongrenin sonuç bildirgesinde, “bilim dünyasını tesir altına alan materyalist felsefenin, inançsızlığı yaşam tarzı haline getirdiği” savı öne sürüldü.

Sunumlarda, “varlık âlemi ve tabiat olaylarının, tabiat ve tesadüfe bağlanmadığı, Allah’ın isim ve sıfatlarıyla açıklandığı” iddia edildi. Bildirgeye göre, Van YYÜ Rektörü Hamdullah Şevli, Said Nursi için “büyük alim” nitelemesinde buludu.

Başta lise ve ortaöğretim olmak üzere “yaratılış” ile ilgili panel, çalıştay ve konferansların her seviyede devam ettirilmesi önerilen bildirgedeki tespit ve kararlar ise özetle şöyle:

  • “Din ayrı, bilim ayrı” düşüncesi materyalist felsefenin ürünüdür. Bilimle din, akılla vahiy arasındaki çatışma İslam medeniyetine ait değildir.
  • Kâinatın ve insanın yaratılışını anlamada sadece fen bilimleri yeterli değil.
  • Bilim, Allah’ın kâinattaki sanat eserlerini inceler. Günümüz bilim camiasında kâinattan elde edilen bilgilerin takdiminde yaratıcı gizleniyor. Bilim dili olarak kültür değerlerimizle uyumlu bir dil kullanılmalı.
  • Yaratılış, Allah’ın isimlerinin tecellisi, hikmetinin gereği ve imtihanın muktezasıdır (gereğidir).
  • Köpekbalıkları ilk yaratıldıkları günden bugüne kadar iskelet sistemleri kıkırdaktan ibarettir. Eğer evrimcilerin belirttiği gibi bir durum söz konusu olsaydı, bugün köpekbalıklarının iskelet sistemi kemikten olurdu. Evrim, herhangi bir delile ve bilimsel veriye dayanmayan sadece bir felsefi görüştür.
  • Değişim, başkalaşım ve farklılaşma gibi kavramlar evrim değil, Allah’ın kâinatta koyduğu ve icra ettiği kanunlardır. İnsanın atası olarak çizilen adamların hemen hepsi hangi canlıya ait olduğu bilinmeyen bir diş veya bir kemikten ibaret hayal ürünü çizimlerdir.
  • Ders kitaplarında atom ve molekülleri ilah seviyesine çıkaran materyalist bir eğitim sistemi hâkim. Gençlerimizi inançsızlığa sürükleyen şüphelerden kurtarmanın yolu, yaratılış bakış açısıyla yapılan bir eğitime bağlı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER