A3 Haber

Biden-Şi görüşmesinin ardından ABD Dışişleri Bakanı Blinken Çin’e gidecek

Biden-Şi görüşmesinin ardından ABD Dışişleri Bakanı Blinken Çin’e gidecek

Biden-Şi görüşmesinin ardından ABD Dışişleri Bakanı Blinken Çin’e gidecek
Kasım 14
17:24 2022

ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, G20 Zirvesi için geldikleri Endonezya’nın Bali Adası’nda yüz yüze görüşme gerçekleştirdi. İki liderin görüşmesinin ardından Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Çin’e ziyaret gerçekleştirecek.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Endonezya’nın Bali Adası’nda G20 Zirvesi için bir araya geldi.

İki lider görüşmede, ABD ve Çin’in farklılıklarını idare etmesi, yeni işbirliği imkanları bulması ve ilişkilerinde doğru rotayı belirlemesi gerektiğini ifade etti.

Biden, Çinli mevkidaşının elini sıkarak başladığı görüşmede, iki ülkenin çatışmadan kaçınması gerektiğini belirterek ABD ve Çin liderlerinin, “farklılıklarını yönetme ve yeni işbirliği imkanları bulma sorumluluğu olduğuna” işaret etti.

Şi de iki liderin Çin-ABD ilişkilerinde “doğru rotayı belirlemesi gerektiğini” belirtti. Biden ile küresel ve bölgesel konularda samimi görüş alışverişinde bulunmaya hazır olduğunu ifade eden Şi, Çin-ABD ilişkilerinin yeniden sağlıklı ve istikrarlı büyüme doğrultusuna girmesinin hem iki ülkenin hem de dünyanın menfaatine olacağının altını çizdi.

Beyaz Saray’dan açıklama

Biden ve Şi’nin görüşmesinin ardından Beyaz Saray’dan açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, iki liderin “samimi” bir görüşme yaptığına işaret edilerek, “Başkan Biden, ülke içinde güç kaynaklarına yatırım yapmak ve dünyada ortak ve müttefikleriyle iş birliği içinde olmak dahil, ABD’nin Çin ile güçlü bir şekilde rekabet etmeyi sürdüreceğini vurguladı” denildi.

Açıklamada, rekabetin bir çatışmaya evrilmemesi gerektiğinin altı çizilerek, Biden’ın iki ülkenin rekabeti sorumluluk sahibi bir şekilde yönetmesi ve iletişim kanallarını açık tutması gerektiğini söylediği aktarıldı.

Biden’dan Tayvan açıklaması

Açıklamada, Biden’ın, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi, Tibet, Hong Kong ve insan hakları konusundaki endişelerini dile getirdiği kaydedilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Biden, Tayvan konusunda tek Çin politikasının değişmediğini ve herhangi bir tarafça statükonun tek taraflı değiştirilmesine karşı çıktığını ve Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrarın sürdürülmesinin tüm dünyanın çıkarına olduğunu belirtti. Biden, Çin’in Tayvan’a karşı artan saldırganlığına karşı çıktığını ve bunun bölgede ve Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarın altını oyduğunu, küresel refahı tehlikeye attığını dile getirdi. Biden ayrıca, Çin’in, hem Amerikan hem de dünya genelindeki çalışanlara ve ailelere zarar veren piyasa dışı ekonomik eylemleri hakkındaki endişesini belirtti. Biden ayrıca, Çin’de tutuklu bulunan ya da ülkeden çıkış yasağı getirilen Amerikan vatandaşlarının meselelerinin çözümünün de kendisi için bir öncelik olduğunu söyledi.”

ABD Dışişleri Bakanı Çin’i ziyaret edecek

Açıklamada, Biden’ın, Ukrayna savaşında Rusya’nın nükleer tehdidine işaret ettiği aktarılarak, iki liderin, nükleer bir savaşın hiçbir zaman kazanılamayacağını, Ukrayna’da nükleerin kullanılması ya da tehdit olarak ele alınmasına karşı çıktıkları bildirildi. Öte yandan açıklamada, “İki lider, görüşmelerinin ardından Dışişleri Bakanı Blinken’ın, Çin’i ziyaret etmesi konusunda mutabık kaldı.” denildi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER