A3 Haber

İran’da rejim karşıtı protestolar sürüyor: Oyuncular Hengameh Ghaziani ve Katayoun Riahi tutuklandı

İran’da rejim karşıtı protestolar sürüyor: Oyuncular Hengameh Ghaziani ve Katayoun Riahi tutuklandı

İran’da rejim karşıtı protestolar sürüyor: Oyuncular Hengameh Ghaziani ve Katayoun Riahi tutuklandı
Kasım 21
10:18 2022

İran’da protestolara destek için başörtüsünü çıkaran oyuncular Hengameh Ghaziani ve Katayoun Riahi tutuklandı.

İran’da yetkililer, protestolara destek vermek için başörtülerini çıkaran kadın aktörleri tutuklamaya başladı.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’nın haberine göre savcı tarafından ‘provokatif sosyal medya paylaşımları yaptıkları’ iddiasıyla çağrılan oyuncular Hengameh Ghaziani ve Katayoun Riahi tutuklandı.

Cumartesi günü Ghaziani, “Bu benim son videom olabilir” yazarak Instagram üzerinden başörtüsünü çıkardığı anların videosunu paylaştı: “Bu andan itibaren bana ne olursa olsun son nefesime kadar İran halkının yanında olduğumu bilin.”

Ghaziani’nin videoda konuşmadan kameraya baktığı, daha sonra da arkasını dönerek saçını at kuyruğu şeklinde bağladığı görülüyor.

Geçen hafta yaptığı bir paylaşımda da Ghaziani, ’50’den fazla çocuğu öldürdüklerini’ öne sürerek İran yönetimine ‘çocuk katili’ demişti.

İran devlet medyası Ghaziani’nin ‘ayaklanmaları teşvik etmek ve desteklemek ile muhalefet medyasıyla temas kurmak’ suçlamalarıyla tutuklandığını belirtti.

Riahi de daha sonra aynı soruşturmadan tutuklandı.

400’den fazla kişi yaşamını yitirdi

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Jîna Amini’nin “örtünme kurallarına uymadığı gerekçesiyle” ahlak polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra ölmesiyle başlayan rejim karşıtı protestolar, üçüncü ayına girdi.

Mahsa Amini’nin sopayla dövüldüğü ve başının bir araca vurulduğu öne sürülmüş, kötü muamele iddialarını yalanlayan polis ise Amini’nin kalp krizi geçirdiğini savunmuştu.

İnsan hakları aktivistlerine göre İran’da iki aydır süren çatışmalarda 400’den fazla protestocu hayatını kaybetti, 17 bine yakın kişi de gözaltına alındı.

İran yönetimi ise protestoların yurt dışından ve ülkenin düşmanları tarafından yönetildiğini savunuyor.

Ülkede en az 5 gösterici idam cezasına çarptırılmıştı.

About Author

Hande Turan

Hande Turan

Related Articles

TÜM HABERLER