A3 Haber

Şanlıurfa ile Van’da gösteri ve yürüyüşler yasaklandı

Şanlıurfa ile Van’da gösteri ve yürüyüşler yasaklandı

Şanlıurfa ile Van’da gösteri ve yürüyüşler yasaklandı
Kasım 21
12:31 2022

Şanlıurfa Valiliği, kent genelinde gösteri ve yürüyüşlerin 15 gün süreyle, Van Valiliği ise dokuz gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

Şanlıurfa Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada, terör örgütünün silahlı yapılanmasına yönelik güvenlik güçlerince yurt içinde ve yurt dışında sürdürülen başarılı operasyonlar neticesinde, örgütün kırsal yapılanması önemli ölçüde sekteye uğratılıp silahlı faaliyetlerinin minimize edildiği belirtildi.

Açıklamada, provokatif yayınların yapıldığının tespit edildiğine değinilerek, şunlara yer verildi:

  • PKK/KCK terör örgütüne müzahir yayın organları ve internet sitelerinden yapılan provokatif paylaşımlar ile ‘Ülkemizin sınır ötesinde terörle mücadele kapsamında yürüttüğü operasyonlar aleyhinde ayrıştırıcı ve yanıltıcı kamuoyu oluşturmak amacıyla çağrılar yapılarak’ kamu düzeninin bozulmasının hedeflendiği tespit edilmiştir.
  • Valilik ve Kaymakamlık makamlarının uygun göreceği etkinlikler ve 2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyetleri Kanunu Ek-1 maddesi kapsamındaki oyun, temsil ve çeşitli şekillerdeki gösteri ve etkinliklerin, ticari kimliği bulunan özel hukuk tüzel kişiliklerinin ticari faaliyetleri hariç olmak üzere yapılması muhtemel her türlü açık alanlardaki eylem/etkinlikler (basın açıklaması, toplanma, yürüyüş, açlık grevi, oturma eylemi, miting, stant açma, çadır kurma, bildiri/broşür dağıtma, afiş/pankart asma, vb.) ile ilimizde eylem/etkinlik düzenlemek ve düzenlenecek olan eylem/etkinliğe destek vermek amacıyla ilimize gelen şahısların ve araçların ilimiz sınırlarına girişlerinin, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunun 19. maddesine istinaden 21 Kasım 2022 saat 00.01’den 05 Aralık 2022 saat 23.59’a kadar 15 gün süreyle il merkezi ve ilçelerimiz dahil olmak üzere Şanlıurfa coğrafi sınırları içerisinde yasaklanmıştır.

Van’da da güvenlik gerekçesiyle gösteri ve yürüyüşlere 21-29 Kasım için yasak getirildi. Kentte düzenlenecek basın açıklaması, oturma eylemi, imza kampanyası ile bildiri, broşür ve el ilanı dağıtımının da belirtilen tarihlerde yasaklandığı kaydedildi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER