A3 Haber

Uygulama başladı: Belçikalılar artık haftada dört gün çalışabilecek

Uygulama başladı: Belçikalılar artık haftada dört gün çalışabilecek

Uygulama başladı: Belçikalılar artık haftada dört gün çalışabilecek
Kasım 21
19:22 2022

Belçika’da çalışanlara haftada beş gün yerine dört gün çalışma imkanı veren uygulama bugün başladı.

Belçika’da koalisyon hükümetini oluşturan partilerin çalışma hayatında reformla ilgili haziran ayında vardığı anlaşmadan sonra çıkarılan haftada dört gün çalışmaya yönelik uygulama, bugün yürürlüğe girdi.

Düzenlemeyle çalışanlar dört gün çalışma imkanı için işverenden talepte bulunabilecek. Çalışan isterse ve işverenle anlaşırsa haftalık 38 saat olan çalışma süresini beş gün yerine dört günde tamamlayabilecek.

Bu imkanı değerlendirebilenler üç gün hafta sonu izni yapabilecek veya fazladan oluşan bir günlük iznini hafta içinde kullanabilecek. Bu imkan işverenle anlaşma sonucu altı ay boyunca devam edebilecek. Anlaşma altı ayın sonunda da karşılıklı mutabakatla sürdürülebilecek.

İşverenin reddetme hakkı bulunuyor

İşverenlerin bu yöndeki talebi reddetme hakkı bulunuyor. Ancak reddin haklı bir gerekçeye dayanması isteniyor.

Bazı kuruluşlar, uygulamayı eleştirerek iş yükünün beş gün yerine dört güne yoğunlaştırılmasının iş yerleri bakımından sakıncalarına dikkat çekiyor. Ayrıca çalışanların uzun saatler çalıştıktan sonra evlerine giderken harcanan zamanla birlikte çok uzun süreleri ev dışında geçirebileceği, bunun da olumsuz etkiler yaratabileceği belirtiliyor.

Etiketler
Paylaş

About Author

Cihangir Köroğlu

Cihangir Köroğlu

Related Articles

TÜM HABERLER