A3 Haber

Korkutan Düzce depreminin ardından: Uzmanlar ne dedi, nasıl yorumladı?

Korkutan Düzce depreminin ardından: Uzmanlar ne dedi, nasıl yorumladı?

Korkutan Düzce depreminin ardından: Uzmanlar ne dedi, nasıl yorumladı?
Kasım 23
06:15 2022

Düzce adliyesinin de hasar gördüğü 6 büyüklüğündeki depremin ardından uzamnalr depremi yorumladı. Prof. Şükrü Ersoy “Beklenen büyük İstanbul depreminin öncüsü değil. Marmara Denizi içerisindeki faydan deprem bekliyoruz. Şu an öyle bir depremden söz etmiyoruz” dedi.

Düzce’de meydana gelen 6 büyüklüğündeki depremin ardından Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Dekanı Prof. Şükrü Ersoy NTV yayınında açıklamalarda bulundu.

Ersoy, yaşanan depremin beklenen İstanbul depreminin öncüsü olmadığını belirterek “Marmara Denizi içerisindeki faydan deprem bekliyoruz. Şu an öyle bir depremden söz etmiyoruz” diye konuştu.

Ersoy, “Bundan sonra da artçı sarsıntılar hissedebilir. 5’e varan sarsıntılar bir hafta 10 gün sürebilir” ifadelerini kullandı.

Ersoy’un açıklamaları şu şekilde: “İstanbul ile Ankara arasındaki geniş alanda hissedilmiş. Bu küçük bir deprem değil, orta büyüklükte bir deprem. Sığ olduğu için çok geniş alanda hissedildi. Düzce’nin olduğu bölge düzlük bir alan. İyi bir zemin değil. Üzerindeki yapı stoku 1999’daki depremden sonra epey yenilenmiş. Bu yenilenme nedeniyle büyük bir hasar beklenmiyor. Bazı binalarda hasar meydana gelmiş olabilir. İleriki saatlerde göreceğiz. Deprem zonlarımızda bu tür depremlerimizin olması çok doğal karşılanmalı. Asıl esas olan sağlam binalardır. Bundan sonra da artçı sarsıntılar hissedebilir. 5’e varan sarsıntılar bir hafta 10 gün sürebilir. Hissetmek ve yıkım aynı şey değil. Bina çok sağlam olsa bile depremi hissedebilirsiniz. Şunu da söylemek gerekir, Beklenen büyük İstanbul depreminin öncüsü değil. Marmara Denizi içerisindeki faydan deprem bekliyoruz. Şu an öyle bir depremden söz etmiyoruz.”

Prof. Dr. Ziyadin Çakır: İstanbul depremini tetiklemez

İTÜ Öğretim Üyesi Prof.  Ziyadin Çakır da 6 büyüklüğünde yaşanan Düzce depremi sonrası açıklamalarda bulundu.

Çakır “Maalesef Düzce adından da belli olduğu gibi düz bir zeminde bulunuyor. Düzce zemini pek iyi değil ve böyle sarsıntılar oluyor. Ancak bu fay hattında bundan daha büyük bir deprem potansiyeli şu an yok. Çok düşük bir ihtimal. Eğer çatlak olan evler var ise bu evlerden uzak durulmasını tavsiye edebilirim. İstanbul depremini tetiklemez. İstanbul ile bir alakası yok. 6 üzerinde bir deprem üretecek bir fay potansiyel yok” bilgisi verdi.

İTÜ öğretim üyesi Tüysüz: 700 bin ton dinamite eşdeğer

İTÜ Öğretim Üyesi Okan Tüysüz depreme ilişkin, “700 bin ton dinamit patlamasına eşdeğer bir enerji patlaması yaşandı. Dolayısıyla niçin bu kadar geniş bir alanda hissedildiği sorusunun cevabı da salınan bu enerji miktarıyla alakalı” açıklamasını yaptı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER