A3 Haber

Taksim’deki 25 Kasım eylemine polis şiddeti: Gözaltılar var!

Taksim’deki 25 Kasım eylemine polis şiddeti: Gözaltılar var!

Taksim’deki 25 Kasım eylemine polis şiddeti: Gözaltılar var!
Kasım 25
19:30 2022

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde Taksim’de buluşan kadınlar, polis müdahalesiyle karşılaştı. Gözaltılar var.

BirGün’de yer alan habere göre, İstanbul Taksim’de kadınlar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde bir araya geldi.

Kaymakamlığın yasak kararına rağmen buluşan kadınlar, Beyoğlu Evlendirme Dairesi önünden yürüyüşe başladı.

Yürüyüşe geçen kadınlar burada polis müdahalesiyle karşılaştı.

Polis müdahalesi sonucu gözaltılar oldu.

Ayrıca 25 Kasım Kadın Platformu, Jurnal Sokak’ta polis müdahalesi sonucu gözaltıların olduğunu bildirdi.

Kaymakamlık yasak kararı almıştı?

Bugün İstanbul Taksim’de düzenlenecek eyleme Beyoğlu Kaykamalığı’ndan yasak gelmişti. Eyleme gerekçe olarak ise ‘toplumsal duyarlılıklar nedeniyle toplumda infial uyandırabileceği, bu durumun toplumsal iç barışı tehdit edebileceği, etkinlikleri gerçekleştirecek grup/şahıslar ile vatandaşlarımız arasında provokatif amaçlı olayların olabileceği, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması’ gösterilmişti.

Kadıköy’de gözaltına alınan 12 kadın serbest

25 Kasım Kadın Platformu, Kadıköy’de gözaltına alınan 12 kadının serbest bırakıldığını belirtti.

25 Kasım neden önemli?

Mirabal kardeşler olarak bilinen Patria, Minerva ve María Teresa, 1930’dan 1961’e değin Dominik Cumhuriyeti’ni yöneten ve iktidarı boyunca 50 bin ölüme neden olan Rafael Trujillo diktatörlüğüne karşı mücadele verdi. 1960 yılında diktatörlük karşıtı mücadeleleri ülke çapına yayıldı. 25 Kasım 1960 tarihinde diktatörlüğe karşı mücadele ettikleri için üç kardeş katledildi. Cinayetin ardından olayın örtbas edilmesi için kaza süsü verilmeye çalışıldı. Ancak bu örtbas girişimi başarısız oldu. Kardeşlerin kurdukları Clandestine Hareketi öldürülmelerinden bir yıl sonra diktatörlüğün yıkılmasında önemli rol oynadı. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1999 yılında Mirabal Kardeşler’in ölüm yıl dönümü olan 25 Kasım gününü Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü olarak ilan etti.

 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER