A3 Haber

Daron Acemoğlu ile ilgili merak edilenler: Kökeni, bakan kızı eşi, kariyeri, çocukları, Abdullah Gül’den aldığı ödül…

Daron Acemoğlu ile ilgili merak edilenler: Kökeni, bakan kızı eşi, kariyeri, çocukları, Abdullah Gül’den aldığı ödül…

Daron Acemoğlu ile ilgili merak edilenler: Kökeni, bakan kızı eşi, kariyeri, çocukları, Abdullah Gül’den aldığı ödül…
Aralık 03
17:59 2022

İstanbul’da Ermeni bir aileye mensup olarak dünyaya gelen Daron Acemoğlu MIT’nin ünlü ekonomi profesörlerinden biri. Kılıçdaroğlu’nun ekonomi kadrosunda yer alacak olan ve kendisine danışmanlık yapan Daron Acemoğlu kimdir, eşi Asuman Özdağlar hangi bakanın kızı, kariyeri ve merak edilenler…

Türkiye’ye gelip ekonominin başına geçeceği iddiaları ile gündemde olan ünlü ekonomistin tam adı Kamer Daron Acemoğlu. 3 Eylül 1967 yılında İstanbul’da doğan Daron Acemoğlu Ermeni bir aileye mensup. Şu anda Amerika’nın ünlü üniversitelerinden Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde (MIT) İktisat Profesörü olan Daron Acemoğlu’nun eşi ve ailesi hakkında merak edilenleri sizin için derledik.

Daron Acemoğlu’nun ailesi: Daron Acemoğlu’nun babasının Kework Acemoğlu ünlü bir hukukçuydu. 1988 yılında ölen Kework Acemoğlu, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde uzun yıllar hocalık yaptı. Daron Acemoğlu’nun annesi Irma Acemoğlu ise Türkiye’ye öğretmen olarak hizmet verdi. Irma Acemoğlu da 1991 yılında hayata veda etti.

Eşi Asuman Özdağlar: Daron Acemoğlu’nun eşinin ismi Asuman Özdağlar. Asuman Özdağlar, ilk Özal hükümetinde devlet bakanlığı yaan, rüşvetle suçlanıp Yüce Divan’da yargılanan ve daha sonra görevi kötüye kullanmaktan ceza alan İsmail Özdağlar’ın kızı. O da eşi gibi MIT’de çalışıyor. Profesör Asuman Özdağlar MIT de Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri alanında görev yapıyor. 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle de dünyanın en prestijli olan olan MIT’de Elektrik Elektronik ve Bilgisayar Bilimleri Bölümünün başkanı oldu. Asuman Özdağlar ve Daron Acemoğlu’nun iki çocuğu bulunuyor.

Kariyeri: Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde İktisat Profesörü olan Daren Acemoğlu, IDEAS/RePEc araştırma veri tabanına göre, “Dünya’daki En Çok Alıntı Yapılan ilk 10 Ekonomist” arasındadır. Kurumların ekonomik gelişme üzerine etkilerini analiz ettiği çalışmalarıyla tanınır. Daron Acemoğlu, iki defa Nobel İktisat Ödülünü aday gösterildi. Siyaset bilimci James A. Robinson’la birlikte yazdığı Diktatörlük ve Demokrasinin Ekonomik Kökenleri (2006) ve Ulusların Düşüşü: Güç, Refah ve Yoksulluğun Kökenleri (2012) adlı eserleri çok sayıda ödüle değer görülmüştür.

Abdullah Gül ödül verdi: 2013 yılı T.C. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’nün, Acemoğlu’na verilmesi uygun görüldü. Acemoğlu’na ödülü, 24 Aralık 2013 tarihinde gerçekleşen törende Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından verilmiştir.

Daron Acemoğlu nereden mezun? 1986 yılında Galatasaray Lisesi’ni bitiren Daron Acemoğlu, lisans derecesini İngiltere’nin York Üniversitesi’nde yaptı. Yüksek lisans ve doktora derecelerini ise bu dalda en prestijli okullardan olan London School of Economics’ten aldı. 1992-93 yılları arasında London School of Economics’te ders verdi. 1993’te ABD’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde ders vermeye başladı. 2000 yılında profesörlüğe yükseldi. Halen bu üniversitede görev yapıyor.

Ödülleri: 2005 yılında John Bates Clark madalyası aldı. John Bates Clark madalyası her iki yılda bir ekonomi bilimine en büyük katkıyı yapan 40 yaş altındaki bir bilim adamına veriliyor. Daron Acemoğlu 2013 yılında ise Türkiye Kültür ve Sanat ödülünü aldı. Acemoğlu son olarak 2014 yılında Ulusal Bilim Akademisi üyesi seçildi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER