A3 Haber

“Battaniye çağı”: Bu yılın ilk sekiz ayında doğalgazı kesilen abone sayısı 37 bini geçti

“Battaniye çağı”: Bu yılın ilk sekiz ayında doğalgazı kesilen abone sayısı 37 bini geçti

“Battaniye çağı”: Bu yılın ilk sekiz ayında doğalgazı kesilen abone sayısı 37 bini geçti
Aralık 04
17:38 2022

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 2022’nin yılın ilk sekiz ayında borcu ödenmediği için doğal gazı kesilen abone sayısının 37 bin 657 olduğunu açıkladı. Bakan Dönmez’in soru önergesine verdiği yanıtı değerlendiren CHP Milletvekili Gürer, “Vatandaş dizinde, omuzunda battaniye ile idare ettiği ve battaniye altında soğuktan korunmaya çalıştığı bir dönem yaşıyor” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez bu yılın ilk sekiz ayında borcu ödenmediği için doğal gazı kesilen abone sayısının 37 bin 657 olduğunu açıkladı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, borcunu ödeyemediği için doğal gazı kesilen abonelerin durumunu, Bakanlığa yönelttiği yazılı soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

Geçen yıl 22 bin abonenin doğalgazı kesildi

Gürer’in soru önergesine yanıt veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye genelinde borcu ödenmediği için doğal gazı kesik olan abone sayısının 2021 yılı için 22 bin 142 olduğunu belirtti.

Bu yılın ilk sekiz ayında doğal gazı kesilen abone sayısı 37 bini geçti

Bakan Dönmez, 2022 yılı Ocak-Ağustos döneminde borcu ödenmediği için doğal gazı kesilen abone sayısını ise 37 bin 657 olarak açıkladı.

Bakan Dönmez, doğal gazı kesilen abonelerin büyük çoğunluğunu köy/yayla evi, yazlık gibi dönemsel kullanılan meskenler ile sezonluk kullanılan ticarethaneler oluştuğunu ifade etmesi de sorunun varlığını küçültmeye yönelik yeni bir yol olarak yanıtta yer aldı. Bu tür kaç kesinti olduğunu ise açıklamaktan kaçındı.

Bakan Fatih Dönmez, “EPDK Bildirim Sistemi üzerinde veriler belirli periyotlar halinde raporlanmaktadır. Bu kapsamda EPDK veri tabanında ortalama anlık ve günlük veriler bulunmamaktadır” dedi.

Bir yılda iki kat artış var

Önerge sahibi Gürer, doğal gaz fiyatlarına art arta gelen zamların, tüketiciyi faturalarını ödeyemez hale getirdiğini belirtti.

Borcu ödenmediği için doğal gazı kesilen abone sayılarını geçen yıl ve bu yılın ilk 8 ayına göre kıyaslayan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Geçen yılın 12 ayında 22 bin 142 olan doğal gazı kesilen abone sayısı bu yılın ilk 8 ayında 37 bin 657’ye çıkmış; yani kaba bir hesapla geçen yıl ile bu yıl arasında faturasını ödeyemediği için doğal gazı kesilen abone sayısında yüzde 100’ün üzerinde bir artış olmuş” değerlendirmesinde bulundu.

“Battaniye çağındayız”

Gürer, “Ülkede ekonomik krizi yaratan AKP iktidarı ve tek adam rejimidir. Sürekli olarak hedef saptırılıp yaşanan olumsuzlukların sorumlusu iktidar değilmiş gibi gösterilmeye çalışılmaktadır. Ülkede her konuda tek başına yetkili olan Cumhurbaşkanlığı sistemi vardır ve istediğini yapma gücüne sahiptir. Bu süreçte elektrik, akaryakıt, doğal gaz zamları Cumhurbaşkanı’nın bilgisi dahilinde yapılmaktadır. Dar ve sabit gelirli bu zamlar karşısında ezilmiştir. Enflasyonun altında gerçekleşen ücret artışları vatandaşı yokluk ve yoksulluğa mahkûm etmiştir. Dar gelirli, sabit gelirli ve emekli vatandaşlarımız aydınlanma ve ısınma sorunu yaşamaktadır. Kira artışları da ayrıca önemli bir darbe olmuştur. Kömürün tonu dahi 7000 TL’yi geçmiştir. Vatandaş aydınlanma için elektrik düğmesine dokunmaya korkmakta, ısınmak için en düşük sıcaklık ayarı ile günü geçirmeye çalışmaktadır. Vatandaş dizinde, omuzunda battaniye ile idare ettiği ve battaniye altında soğuktan korunmaya çalışıldığı bir dönem yaşanmaktadır. Elektrik ve doğal gaz borçlarından dolayı meskenler de kesinti yapılmakta ve kapatmalarda olmaktadır” diye konuştu.

Gürer, “Bakan Fatih Dönmez, borcu nedeniyle elektriği kesilen abone sayısının 2020 yılında 343 bin 68, 2021 yılında ise 425 bin 751 olduğunu ve bu yılın ilk 7 ayında borcundan dolayı elektriği kesilen abone sayısının ise 236 bin 617 olduğunu yazılı soruma yanıt olarak vermişti” diye de hatırlattı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Bakan’ın yanıtlarında borcu nedeniyle enerjileri kesik olanların yer aldığını, abone iptallerine ise yer verilmediğini belirtti.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER