A3 Haber

Putin, LGBT karşıtı yasayı imzaladı

Putin, LGBT karşıtı yasayı imzaladı

Putin, LGBT karşıtı yasayı imzaladı
Aralık 05
19:16 2022

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “LGBTİQ+ propagandası” olarak adlandırdığı içeriklere yönelik kısıtlamalarını genişleten ve Rusya’da LGBTİQ+ davranış veya yaşam tarzının kamuya açık her türlü ifadesini yasaklayan yasayı imzaladı.

Neyin “LGBT propagandası” olarak nitelendirileceğine dair Rusya’nın yorumunu genişleten yeni yasa uyarınca, eşcinselliği kamusal alanda, internette ya da filmlerde, kitaplarda veya reklamlarda teşvik etme girişimi olarak kabul edilen herhangi bir eylem veya herhangi bir bilginin yayılması ağır para cezasıyla sonuçlanacak.

Cezalar 10 milyon rubleye kadar çıkıyor

LGBTİQ, pedofili ve cinsiyet uyumu “propaganda”sını sağlayan ülkedeki gerçek ve tüzel kişiler ile yabancılar ve yabancı kitle iletişim araçlarına yönelik cezaların getirildiği yasayla öngörülen para cezaları 50 bin Rus rublesi (yaklaşık 827 dolar) ile 10 milyon Rus rublesi (yaklaşık 165 bin 290 dolar) arasında değişiyor.

Hak örgütleri ise yeni yasanın lezbiyen, gey, biseksüel ve transseksüeller tarafından uygulanan sözde “geleneksel olmayan” yaşam tarzlarını kamusal yaşamın tamamen dışına itmeyi amaçladığını söylüyor.

Etiketler
Paylaş

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER