A3 Haber

TOKİ’den “Türklere çıkmayan evler Suriyelilere çıktı” haberine yanıt

TOKİ’den “Türklere çıkmayan evler Suriyelilere çıktı” haberine yanıt

TOKİ’den “Türklere çıkmayan evler Suriyelilere çıktı” haberine yanıt
Aralık 06
10:02 2022

TOKİ, ‘Türklere çıkmayan evlerin Suriyelilere çıktığı’ yönündeki haberlere yönelik yaptığı açıklamada henüz kuranın çekilmediğini ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilere konut satışı yapılmadığını belirtti.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), “TOKİ’den Suriyelilere ev. Türklere çıkmayan evler Suriyelilere çıktı” başlıklı habere yönelik yazılı bir açıklama yaptı.

“İlk Evim İlk İş Yerim” projesi çerçevesinde Hatay merkezde inşa edilecek bin 100 konut için 14 Eylül-31 Ekim tarihleri arasında 26 bin 275 başvuru alındığının ve hak sahibi belirleme kurasının henüz çekilmediğinin ifade edildiği açıklamada, bu tür haberin yayımlanmasındaki maksadın TOKİ’nin karalanması ve kamuoyundaki olumlu algısının zedelenmeye çalışılması olduğu savunuldu.

Hatay’daki bin 100 konut projesi için çekilecek kuraların 2 Ocak’ta yapılmasının planlandığının belirtildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Yeniçağ gazetesi ve www.yenicaggazetesi.com.tr adlı haber sitesinde 04.04.11.2022 tarihinde yayınlanan “TOKİ’den Suriyelilere ev. Türklere çıkmayan evler Suriyelilere çıktı” başlıklı haberi üzerine açıklama yapılması ihtiyacı doğmuştur.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen 250.000 Sosyal Konut Projesi kapsamında Hatay Merkezde inşa edilecek 1.100 konut için 14.09.2022-31.10.2022 tarihleri arasında 26.275 başvuru alınmış olup hak sahibi belirleme kurası henüz çekilmemiştir.

TOKİ tarafından alt gelir ve orta gelir gruplarına yönelik projelerden satın ve devir almak isteyenlerde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı ile diğer şartları (kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine Türkiye Cumhuriyeti sınırları dahilinde tapuda kayıtlı bağımsız konutlarının bulunmaması, TOKİ’den konut satın almamış olması, ikametgah, gelir, yaş) yerine getiren konut alıcılarına satış yapılmakta olup, başvuruda bu kriterleri karşılamayan kişilerin başvuruları iptal edilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilere İdaremiz projelerinden konut satışı yapılmamaktadır. Yukarıdaki açıklamalardan da anlaşılacağı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişilere İdaremiz projelerinden konut satışı yapılmamaktadır. Sorumlu yayıncılık ilkeleri göz ardı edilerek, hiçbir araştırma yapılmadan ve İdaremizden bilgi almaya gerek duyulmadan yapılan haber, TOKİ’nin kamuoyundaki olumlu algısını zedelemeyi amaçlayan, gerçeklerle uyuşmayan bilgilere dayalı, art niyetli girişimdir. Kamuoyunun, bu tür asılsız haberler itibar etmemeleri önemle duyurulur”

Etiketler
Paylaş

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER