A3 Haber

Çalışma Bakanlığı: Asgari ücret anketi yaptık, kamuoyu beklentisi 7 bin 845 lira

Çalışma Bakanlığı: Asgari ücret anketi yaptık, kamuoyu beklentisi 7 bin 845 lira

Çalışma Bakanlığı: Asgari ücret anketi yaptık, kamuoyu beklentisi 7 bin 845 lira
Aralık 07
16:17 2022

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, işçi ya da işveren olmayan çeşitli meslek grupları arasında yaptığı anket sonucunu açıkladı. Bakanlığa göre, kamuoyunun asgari ücret için ortalama beklentisi 7 bin 845 lira.

Asgari ücret pazarlığı için ilk toplantı bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda yapıldı. Çalışma Bakanlığı, ilk toplantı günü, asgari ücret anketinin sonucunu açıkladı. Açıklamada, ”İşçi ya da işveren olmayan çeşitli mesleklerden vatandaşların oluşturduğu kamuoyunun 2023 yılı asgari ücreti için ortak beklentisi 7 bin 845 lira oldu” denildi.

İlk toplantı iki saat sürdü

Öte yandan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, yeni yılda geçerli olacak asgari ücret rakamını belirleme çalışmaları kapsamında ilk toplantısını tamamladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde Çalışma Genel Müdürü Sadettin Akyıl başkanlığında toplanan komisyonda, işveren heyetine TİSK Genel Sekreteri Akansel Koç, işçi heyetine ise TÜRK-İŞ Genel Sekreteri Pevrul Kavlak başkanlık yaptı.

Basına kapalı gerçekleşen yaklaşık iki saatlik toplantıda, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının asgari ücret anketinin sonuçları komisyonla paylaşıldı. Ankette, yeni yılda kamuoyunun ortak beklentisinin 7 bin 845 lira olduğu önü sürüldü.

Toplantıda ayrıca işçi ve işveren tarafı ekonomik veriler doğrultusunda görüş ve taleplerini dile getirdi.

İkinci toplantı 14 Aralık’ta

Komisyon, ikinci toplantısını 14 Aralık’ta yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde yapacak.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER