A3 Haber

Meclis başkanvekili konuşmasının tümünü Kürtçe yapmak isteyen HDP’li vekilin mikrofonunu kapattı

Meclis başkanvekili konuşmasının tümünü Kürtçe yapmak isteyen HDP’li vekilin mikrofonunu kapattı

Meclis başkanvekili konuşmasının tümünü Kürtçe yapmak isteyen HDP’li vekilin mikrofonunu kapattı
Aralık 07
00:26 2022

HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinde konuşmasının tamamını Kürtçe yapmak istedi. Buna bir süre izin veren TBMM Başkanvekili Haydar Akar “Herkesin bir anadili var. Benim de anadilim var. Kürsüde ben de anadilimde konuştuğum zaman buradaki hiçbir milletvekili beni anlayamaz” diyerek kendisini uyardı. HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ise ayağa kalkarak karara, “Hatibimizin konuşmasını kesmeniz despotik bir tavırdır. İç Tüzük’te Kürtçe konuşulmaz demiyor” sözleriyle itiraz etti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmelerinde konuşmasının tamamını Kürtçe yapmak istedi.

Buna bir süre izin veren CHP’li TBMM Başkanvekili Haydar Akar, Taşçıer’den konuşmasına Türkçe devam etmesi istedi. Taşçıer Kürtçe konuşmak isteyince Akar, mikrofonunu kapatarak konuşmaya izin vermedi.

Akar, “Herkesin bir anadili var. Benim de anadilim var. Kürsüde ben de anadilimde konuştuğum zaman buradaki hiçbir milletvekili beni anlayamaz. Birçok arkadaşımın farklı farklı anadilleri var. Hepimizin anlayabilmesi için resmi dil olan Türkçe ile konuşmaya devam ediyorum. Bir, iki cümle söyleyebilir ama konuşmanın tümünü yapamaz arkadaşlar” dedi.

Tartışma devam ederken Akar, Taşçıer’in mikrofonunu kapattı.

HDP’li Beştaş: İçtüzük “Kürtçe” konuşulmaz demiyor

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ise ayağa kalkarak karara itiraz etti ve şunları söyledi:

  • Kurulan Kürtçe cümleleri bizzat hatipler Türkçeye çeviriyor. Bizim derdimiz ya da hatibimizin derdi, burada kimsenin anlamadığı, ki vardır anlayan, burada yüzlerce Kürtçe bilen milletvekili var. Meclis’in beşte dördü anlamayabilir ama beşte biri iddia ediyorum anlıyordur. Bu dil Türkiye’de yaşayan 30 milyonu aşkın Kürt’ün dilidir. Kürtler Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değil mi, vergi vermiyor mu? Meclis Başkanının bizzat bu konuda açıklaması var. Diyor ki ‘Türkçe dışında başka bir dille konuşma, ibare olabilir ama cümleler kurulduğu zaman bunlar dipnot gösteriliyor’. Dün bizim Eş Genel Başkanımız Pervin Buldan ve Parti Sözcümüz Ebru Günay’ın konuştuğu cümleler arasında ‘Jin, jiyan, azadi’ (Kadın, yaşam, özgürlük) vardı. ‘Jin, jiyan, azadi’yi bu Meclis ya da dünyada anlamayan tek bir yurttaş var mı? Ama ne oluyor, tutanaklara yıldız ve dipnot olarak geçiyor. Hatibimizin konuşmasını kesmeniz despotik bir tavırdır. İç Tüzük’te Kürtçe konuşulmaz demiyor. Resmi dil diye bağırıyorsunuz. Biz resmi dili reddetmiyoruz. Siz kendiniz, kendi reflekslerinize göre Kürtçeye tahammülsüzlüğünüzü gösteriyorsunuz.

Akar: Anadiline karşı değilim

Beştaş’a yanıt veren Haydar Akar, “Biz burayı İçtüzük’e göre yönetiyoruz, 66’ıncı maddede belirtilmiş… Ben Kürt diline de karşı değilim, anadiline de karşı değilim. Benim anadilim de farklı. Ben de konuştuğum zaman siz de anlayamayacaksınız. Yaşadık bunu, benim uygulamamdır bu. Bir cümle kurabilir, bir deyim söyleyebilir. Anadilinde söyleyebilir. Ama tercüme ederse, bu dil bizim resmi dilimiz Türkçe dilidir. Tercüme ederse biz de görüşmeleri sürdürebilir ve anlayabiliriz. 30 milyon Kürt diyorsunuz anlıyor ama geri kalan 50 milyon da anlamıyor. Amaç burada 86 milyonun anlamasıdır bu olayı. Anadili değil uluslararası bir dille de konuşabilir, ama anlamıyorsak buna da izin vermeyiz” diye konuştu.

İtirazın sürmesi ve tartışmalar üzerine Haydar Akar birleşime ara verdi.

“Kürtçe karşıtlığıymış gibi almak doğru ve vicdani değil”

DHA’nın aktardığına göre, verilen aranın ardından devam eden görüşmede “Kürtçe konuşma” tartışması devam etti. Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, HDP’li milletvekillerinin Genel Kurul kürsüsünde Kürtçe konuşmalarına ilişkin de açıklama yaptı. Bilgiç, “Hiç kimse Kürtçe konuşulmasına karşı değil, bu bir yanlış anlama ama Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, resmi dil Türkçe” dedi. Bilgiç, Genel Kurul tutanaklarına Kürtçe konuşmanın noktalama işareti olarak girdiğini belirterek yapılan eleştirilere, “Bu resmi dilin Türkçe olmasından kaynaklanıyor. Sanki bunu bir Kürt ya da Kürtçe karşıtlığıymış gibi almak ya da milletimize sunmanın çok doğru ve vicdani olduğunu düşünmediğimi de ifade etmek istiyorum” açıklamasında bulundu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER