A3 Haber

Rusya ve ABD arasında tutuklu takası

Rusya ve ABD arasında tutuklu takası

Rusya ve ABD arasında tutuklu takası
Aralık 08
17:30 2022

Amerikan basınının üst düzey ABD’li yetkililere dayandırdığı haberine göre, ABD ve Rusya arasında yapılan tutuklu takası çerçevesinde ABD’li basketbolcu Brittney Griner ve Rus silah kaçakçısı Viktor Bout serbest kaldı.

ABD Başkanı Joe Biden da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Birkaç dakika önce Brittney Griner ile telefonda görüştüm. O, güvende. O, şu anda uçakta. O, şu an evine geliyor” ifadelerini kullandı.

Biden, Griner ile telefonda görüştüğü anların fotoğrafını da paylaştı. Biden’ın yanında Oval Ofis’te Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve Griner’ın eşi Cherelle Griner’ın da olduğu görüldü.

Biden detayları açıkladı

Öte yandan Biden, Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada mahkum takasının detaylarını da paylaştı. Biden, “Asla hoşgörülemez şartlar altında, Rusya’da aylarca haksız yere tutuklu kaldıktan sonra, Brittney yakında sevdiklerinin kollarında olacak” ifadesini kullandı.

Griner’ın serbest kalması için baskı yapmaktan hiçbir zaman vazgeçmediklerini öne süren Biden, Griner’ın serbest bırakılması için çalışan tüm ABD’li yetkililere teşekkür etti. Biden, “Ayrıca Brittney’in dönüşü için yardımcı olan Birleşik Arap Emirliklerine de teşekkür ederim. Brittney ilk olarak uçakla buraya geçti” dedi.

Griner’ın iyi durumda ve eve dönecek olmaktan dolayı rahatlamış olduğunu belirten Biden, Rusya’da tutuklu bulunan bir diğer Amerikan vatandaşı Paul Whelan’ın durumuna da değindi.

Biden, “Ne yazık ki tamamen gayrimeşru sebeplerle Rusya, Paul’un davasına Brittney’inkinden farklı bakıyor. Henüz Paul’un salıverilmesini sağlayamadık ama vazgeçmeyeceğiz. Asla vazgeçmeyeceğiz. Paul’un ailesiyle yakın temas halindeyiz” diye konuştu.

Rusya’dan açıklama

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da esir takası teyit edilerek “Bout ve Griner takası, 8 Aralık’ta Abu Dabi Havalimanı’nda başarıyla tamamlanmıştır. Bout, vatanına döndü” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Rusya ile ABD arasında Viktor Bout’un serbest bırakılması için uzun süre istişareler yürütüldüğü belirtildi.

ABD’li basketbolcunun tutuklanması

ABD’li basketbolcu Brittney Griner, şubat ayında Rusya’da üzerinde uyuşturucu maddeyle gözaltına alınmıştı. Başkent Moskova’daki Himki Şehir Mahkemesi de Griner’i, 9 yıl hapis ve 1 milyon ruble (yaklaşık 16 bin dolar) para cezasına çarptırmıştı.

Rusya ile ABD’nin, aralarında Griner’in de olduğu çeşitli tutukluların değişimine yönelik görüşmeler yürüttüğü iddia edilmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, 27 Temmuz’da yaptığı açıklamada, Griner’in yanı sıra Rusya’da tutuklu bulunan ABD’li Paul Whelan’ın iadesi için Moskova’ya önemli bir teklif hazırladıklarını duyurmuştu.

ABD Başkanı Joe Biden da Rusya’ya, Griner’in serbest bırakılmasına yönelik çağrıda bulunmuştu.

‘Savaş tanrısı’ Bout

Silah kaçakçısı olarak tanınan Viktor Bout, Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’ne (FARC) silah sağladığı gerekçesiyle ABD’de 25 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

ABD’li aktör Nicholas Cage’in başrolünde yer aldığı ünlü “Savaş Tanrısı” filminin, Bout’un hayat hikayesine dayandırıldığı öne sürülmüştü.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER