A3 Haber

Suudi Arabistan Maliye Bakanı: Birkaç gün içinde Türkiye’ye 5 milyar dolar göndereceğiz

Suudi Arabistan Maliye Bakanı: Birkaç gün içinde Türkiye’ye 5 milyar dolar göndereceğiz

Suudi Arabistan Maliye Bakanı: Birkaç gün içinde Türkiye’ye 5 milyar dolar göndereceğiz
Aralık 08
08:12 2022

Independent Türkçe’nin sorusuna yanıt veren Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed el-Cedan, ülkesinin birkaç gün içinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na 5 milyar dolar yatıracağını söyledi.

Dün açıklama yapan Suudi bakan, “Yakında gerçekleşecek. Türkiye ile karar verdik” diyerek paranın yatırılmasının birkaç gün içinde gerçekleşebileceğini ekledi.

Independet Türkçe’nin sorusunu yanıtlayan El-Cedan, “Türkiye ile ilişkilerimizde büyük ilerleme var ve Türkiye’de ve başka ülkelerde yatırım olanaklarına sahip olmayı arzu ediyoruz” dedi. Bakan Muhammed el-Cedan, Türkiye ile çok iyi bir ilişkileri olduğunu kaydetti

Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed el-Cedan, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na (TCMB) 5 milyar doları aktarmak için karar aldıklarını bildirdi.

Bakan el-Cedan Independent Türkçe’nin sorusuna şöyle yanıt verdi:

5 milyar doların Türkiye’ye gitmesi için kararı aldık. Bu karar verildi. Mutabakata ulaştık son şartlar ve teknik bazı hesaplar konusunda mutabakata birkaç gün içinde ulaşacağımızı söyleyebilirim.

5 milyar doların bir kaç gün içerisinde Türkiye’ye gönderileceğini kaydeden el-Cedan, teknik konuların halledilmesiyle sürecin hızlanacağını da ifade etti.

“Türkiye ile çok iyi bir ilişkimiz var”

“Türkiye ile çok iyi bir ilişkimiz var” diyen Suudi Bakan, “Bu ilişkilerin aynı zamanda daha da iyi olması için çalışıyoruz. Yatırımlar konusunda da fırsatları Türkiye’de arıyoruz. 5 milyar doları göndermek konusunda karar verilmiştir” ifadesini kullandı.

Bakanı ayrıca maliye mevduatı konusunda Türkiyle ile görüşmenin sürdüğünü ve bu konunda yakında çözüme kavuşacağını belirtti.

Ne olmuştu?

Cari açığın zirveye çıktığı son dönemde döviz rezervlerinin artması dikkat çekiyor. Ekonomistler bu çarpıklığı gündeme getirince Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan “Merkez Bankamızda rezerv yükselmeye başladı, döviz rezervi noktasında bizim rahat hareket etmemizi sağlamış oluyor, şu anda birçok dost ülke gerekli desteklerini sağ olsun veriyorlar” demişti.

Merkez Bankası diğer ülkelerin merkez bankalarıyla swap anlaşmaları da yapıyor ama son dönemde döviz hesaplarını da artıyor.

Suudi Arabistan da iki hafta önce, Merkez Bankası’na 5 milyar dolar yatırmak için Türkiye ile yürütülen müzakerelerin nihai aşamasında olduklarını açıklamıştı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER