A3 Haber

Gümrük Müdürlüğü’nde rüşvet operasyonu: Dokuz gözaltı var

Gümrük Müdürlüğü’nde rüşvet operasyonu: Dokuz gözaltı var

Gümrük Müdürlüğü’nde rüşvet operasyonu: Dokuz gözaltı var
Aralık 09
19:16 2022

Muğla’nın Marmaris ilçesinde Gümrük Müdürlüğü’nde düzenlenen rüşvet operasyonunda, beşi memur, dokuz kişi gözaltına alındı.

Muğla İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi Marmaris Grup Amirliği ekipleri, Marmaris Gümrük Müdürlüğü’nde çalışan bazı memurların rüşvet aldıkları bilgisine ulaştı. Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’nın koordinesinde polisin bugün sabah saatlerinde düzenlediği operasyonda, memurlar Y.Ç., M.G.B., İ.K., A.D., C.D., gemi acentesi çalışanı M.Y., tanker şoförleri G.D., U.A. ve E.A. gözaltına alındı. Şüphelilerin Marmaris Gümrük Müdürlüğü’ndeki odaları ile evlerinde arama yapıldı.

Şüphelilerin emniyetteki işlemleri sürüyor.

Detaylar ortaya çıktı

Muğla’nın Marmaris ilçesindeki Gümrük Müdürlüğü’ne düzenlenen ve beşi memur, dokuz kişinin gözaltına alındığı rüşvet operasyonun detayları ortaya çıktı. Muğla Cumhuriyet Başsavcılığı’nın koordinesinde, Muğla İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince gerçekleştirilen operasyonda, gümrük muhafaza memurlarının gümrük işlemlerini yapması için tekneleri fiziken görmesi gerekirken, yalnızca evrak üzerinden işlem yaparak menfaat temin ettikleri, memurlar Y.Ç., M.G.B., C.G.’nin yatlara yakıt getiren tankerlerin yakıt dolum işlemleri esnasında bidonlarla kendi araçlarına da yakıt doldurduklarını belirledi.

Plaka yakıt sisteminden yapılan kontrollerde gümrük memurlarının araçlarına son altı ay içerisinde üç dört defa yakıt aldıkları ve aldıkları yakıt ile yaptıkları mesafe arasında uyumsuzluk olduğu tespit edildi. Polis ekipleri operasyon kapsamında bölgeye yerleştirilen güvenlik kameralarıyla şüphelilerin yakıt tankerlerinden araçlarına yakıt doldurduklarını, acente yetkilisi olan A.S.K.’nın ise rutin gemi yanaşma işlemlerine karşılık olarak bir karton sigara aldığını belirledi. Memurlardan A.D., ve İ.K.’nın çalışma odalarına yerleştirilen gizli kamerayla izlemeye alındığı ifade edildi. Şüphelilerin ev ve araçlarında yapılan aramada 33 şişe gümrük kaçağı içki, 105 paket gümrük kaçağı sigara, beş gümrük kaçağı elektronik sigara, suçtan elde edildiği değerlendirilen 830 Avro, 400 dolar, 6 bin 500 lira ile dokuz cep telefonu ele geçirildi. (DHA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER