A3 Haber

“Tarikatta çocuk istismarı” skandalına ilişkin “takipsizlik” kararı veren savcı hakkında soruşturma

“Tarikatta çocuk istismarı” skandalına ilişkin “takipsizlik” kararı veren savcı hakkında soruşturma

“Tarikatta çocuk istismarı” skandalına ilişkin “takipsizlik” kararı veren savcı hakkında soruşturma
Aralık 09
13:59 2022

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin altı yaşında “evlendirilip” yıllarca istismara maruz bırakılması olayıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Birinci Dairesi soruşturmayı yürüten ve kovuşturmaya yer olmadığına hükmeden savcı hakkında inceleme başlattı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) Başkanı sıfatıyla verdiği izinle, tarikatta çocuk istismarı skandalına ilişkin soruşturmayı yürüten ve kovuşturmaya yer olmadığına hükmeden savcı hakkında HSK Birinci Dairesi’nce inceleme başlatıldı.

Bozdağ, altı yaşındaki kız çocuğunun cinsel istismarı ile ilgili 2012’de hukuka aykırı olarak kovuşturmaya yer olmadığına karar verdiği belirtilen, daha önce kapatılan Kartal Cumhuriyet Başsavcılığı’nda görev yapan ve halen İstanbul Anadolu Adliyesinde görevli Cumhuriyet Savcısı hakkında HSK’ye inceleme izni verdi.

Bunun üzerine savcı hakkında HSK Birinci Dairesince inceleme başlatıldı ve müfettiş görevlendirildi.

Adli süreç

Tarikatta cinsel istismar skandalına ilişkin istismarda bulunan kişi ve anne-babası hakkında “nitelikli cinsel saldırı” ve “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçlarından yürütülen soruşturma tamamlandı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede, sanık Kadir İstekli’nin “nitelikli cinsel saldırı” ve “çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçlarından 30 yıldan az olmamak üzere, diğer sanıklar Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel’in de “çocuğun nitelikli cinsel istismara iştirak” suçunu işledikleri gerekçesiyle 18 yıldan az olmamak üzere hapisle cezalandırılması gerektiği belirtildi.

Anadolu 2’inci Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianame kapsamında 3 sanığın yargılanmasına 22 Mayıs 2023’te başlanacak.

Ne olmuştu?

BirGün yazarı Timur Soykan, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’yi 2002’de altı yaşındayken imam nikahıyla ‘evlendirdiğini’, kadının çocukluğu boyunca cinsel istismara uğradığını yazmıştı. Yaşananlar, H.K.G.’nin şikayetiyle ortaya çıkmıştı.

İlgili haberler

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER