A3 Haber

İzmir’de acil servis doktoru kalp krizi geçirdi: “Bir gecede 973 hastaya baktı” iddiası

İzmir’de acil servis doktoru kalp krizi geçirdi: “Bir gecede 973 hastaya baktı” iddiası

İzmir’de acil servis doktoru kalp krizi geçirdi: “Bir gecede 973 hastaya baktı” iddiası
Aralık 11
19:57 2022

İzmir Buca’daki Seyfi Demirsoy Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servisinde görevli Doktor Uğur Dalbaşı’nın, nöbetçi olduğu arkadaşıyla birlikte 973 hastaya baktığı iddia edildi. Kalp krizi geçiren Dalbaşı’nın hekim arkadaşları, şeker hastası olması sebebiyle gece çalıştırılmaması görüşü bildirildi.

İzmir Buca’daki Seyfi Demirsoy Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servisinde görevli Doktor Uğur Dalbaşı, mesai esnasında kalp krizi geçirdi. Dalbaşı’nın, çalışma arkadaşıyla birlikte bir gecede 973 hasta ile ilgilendiği öne sürüldü.

Sözcü gazetesinden Latif Sansür’ün haberine göre, Çocuk Acil Servisi’nde nöbeti tutan iki doktordan biri olan Dalbaşı, sabaha karşı 04.25 sıralarında şeker hastalığı için kullandığı insülin ilacını kendisine uyguladı. Fakat, iş yoğunluğu nedeniyle yemek yeme fırsatı bulamadı. Kan şekeri normal değerlerinin altına düşen Dalbaşı, hasta muayenesi sırasında bilincini kaybedip, bayılarak yere düştü.

Hekim arkadaşının müdahale ettiği Dalbaşı’nın kalp krizi geçirdiği belirlendi. Dalbaşı, çağrılan ambulans ile Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne gönderilerek tedavi altına alındı.

Çocuk Acil Servisi Nöbet Notuna göre, Doktor Uğur Dalbaşı ile hekim arkadaşı 10’u adli vaka, 973 çocuk hastaya müdahale etti. Ortopedi, Yenidoğan, Çocuk Cerrahi, Kadın Doğum, Göz, KBB, Çocuk Servisi ve Çocuk Enfeksiyon bölümünde 23 konsültasyona katıldı.

“İnsanlık dışı çalışma temposuna acil çözüm bulunmalı”

Şeker hastası hekimin gece nöbetine bırakılmasının yasalara aykırı olduğunu belirten Dr. Eren Yağcı, “Dahiliye uzmanıyım, işyerlerinden görüş sorulduğunda ‘gece nöbet tutması vardiyalı çalışması uygun değildir’ şeklinde kanaat belirtiyorum. Bu olay aynı zamanda iş kazası olarak değerlendirilmeli” derken, başka bir doktor ise , “Bu insanlık dışı çalışma temposuna acil çözüm bulunmalı” ifadelerini kullandı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER