A3 Haber

Savcılık duyurdu: 6 yaşındaki Elif Nur’un şüpheli ölümüyle ilgili yayın yasağı kararı

Savcılık duyurdu: 6 yaşındaki Elif Nur’un şüpheli ölümüyle ilgili yayın yasağı kararı

Savcılık duyurdu: 6 yaşındaki Elif Nur’un şüpheli ölümüyle ilgili yayın yasağı kararı
Aralık 18
11:22 2022

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca, Eskişehir’de yaşamını yitiren 6 yaşındaki Elif Nur Tiftik’in şüpheli ölümüne ilişkin açıklama yapıldı.

Eskişehir’in Tepebaşı ilçesi Fevziçakmak Mahallesi’nde oturan Sibel ve Gökhan Tiftik çifti, bir süre önce tutuklandı. Çocukları Elif Nur ile 9 ve 12 yaşındaki iki abis halası Deniz Tiftik, amcası Sezer Tiftik ile babaannesi Cihangir Kurumlu’nun yaşadığı eve bırakıldı.

Elif Nur, 14 Aralık’ta evde rahatsızlandı. Solunum yetmezliği ve kusma şikayetiyle ambulansla Eskişehir Yunus Emre Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Elif Nur, doktorların tüm müdahalesine rağmen hayatını kaybetti. Çocukların yaşadığı evin sahibi olan hala Deniz Tiftik ile amca Sezer Tiftik ve babaanne tutuklandı.

Bakanlık açıklaması

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca, Eskişehir’de yaşamını yitiren 6 yaşındaki Elif Nur Tiftik’in şüpheli ölümüne ilişkin açıklama yapıldı:

  • Anne ve babası cezaevinde bulunan üç kardeşten 2016 doğumlu kız çocuğunun 14 Aralık 2022 tarihinde şüpheli ölümü üzerine yürütülen soruşturma neticesinde 2 erkek kardeş savcılık talimatıyla Çocuk Koruma İlk Müdahale ve Değerlendirme Birimine teslim edilmiştir. 8 ve 12 yaşındaki erkek kardeşler hakkında acil koruma kararı alınmıştır.
  • Halen kuruluş bakımında bulunan ihmal ve istismar mağduru çocukların, yetersiz beslenme ve uygun olmayan koşullarda yaşamaları nedeniyle oluşan gelişimsel problemlerine yönelik sağlık kontrolleri devam etmektedir.
  • İhmal ve istismar mağduru çocuklar ve kız çocuğunun ölümüne ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında hala ve amcanın tutuklanması, firari babaannenin gözaltına alınması ile başlayan hukuki süreç Bakanlığımızca yakından takip edilmektedir.

Yayın yasağı

Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yapılan açıklamada, Elif Nur Tiftik ile ilgili haberlere yayın yasağı getirildiği bildirildi. Başsavcılıktan yapılan açıklama şöyle denildi: “Eskişehir Sulh Ceza Hâkimliğinin 17 Aralık 2022 tarihli kararıyla soruşturmanın selameti, mağdur çocukların şöhret ve hakları, toplum sağlığı ahlakı, kamu düzeni ve kamu güvenliği açısından 5187 sayılı kanunun 3/2. maddesindeki koşulların oluşması nedeniyle yayın yasağı kararı verilmiştir.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER