A3 Haber

Yargıtay Onursal Daire Başkanı Aktan: İmamoğlu dosyası onay sürecinde öne alınabilir

Yargıtay Onursal Daire Başkanı Aktan: İmamoğlu dosyası onay sürecinde öne alınabilir

Yargıtay Onursal Daire Başkanı Aktan: İmamoğlu dosyası onay sürecinde öne alınabilir
Aralık 19
08:38 2022

Yargıtay Onursal Daire Başkanı Hamdi Yaver Aktan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen 2 yıl 7 aylık hapis ve siyasi yasak kararının önce istinaf, ardından onandığı takdirde Yargıtay’daki temyiz aşamasında öne alınabileceğini söylerken, “Hem istinafta hem de Yargıtay’da ilgili daire başkanlarının dosyaları öne alma yetkisi var. Çok acil durumlarda da mazeret dilekçesi verilerek, dosyaların öne alındığı oluyor” dedi.

Sözcü’den Saygı Öztürk’e konuşan Aktan, İmamoğlu’nun dava sonuçlanmadan cumhurbaşkanı ya da milletvekili seçilmesi halinde ise “Yargıtay, dokunulmazlığı tekrar kalkana kadar hükmün bozulmasına karar verir” tespitini yaptı.

“Aday listeleri kesinleştikten sonra ceza kesinleşirse, yeni aday gösterebilme imkânı yok”

Karar kesinleşmediği sürece İmamoğlu’nun belediye başkanlığı görevine devam etmesinde hiçbir engel olmadığına dikkat çeken Aktan, adaylıkla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

  • Dava Yargıtay tarafından onanmadıkça, görev suçu değildir. Ceza kesinleşmeden aday olunur, adaylık devam ederken listelerin kesinleşip kesinleşmediği tarihe bakmak gerekecektir. Listeler kesinleşmeden önce hüküm verilirse İmamoğlu’nun yerine yeni bir aday gösterilebilir. Ancak aday listeleri kesinleştikten sonra cezanın kesinleşmesi halinde artık yeni bir aday gösterebilme imkânı yoktur.
  • Cumhurbaşkanlığı adaylığı ise biraz farklıdır. Adaylık boşalırsa ikinci turda, üçüncü sıraya gelen adayla, birinci sıraya gelen aday yarışır. İki aday varsa birisi bir şekilde seçime giremezse, birinci turdan sonra artık tek kişi referandumuna gidilmiş olunuyor. Onun da yüzde 50 artı 1 alması gerekecek.

“Davanın bozulması için çok gerekçe var”

Aktan, “Hakaret suçu genel kasıtla işlenir. Ahmak sözcüğünün hakaret olup olmadığının nasıl kabul edilecek? Sadece o sözcük alınmaz. Davanın bozulması için çok gerekçe var. Her şeyden önce ahmak sözcüğünün kimin için söylendiği aydınlatılmalı. İfadeye bakıyorsun, bunun hangi söze karşılık söylendiği bellidir” diye konuştu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER