A3 Haber

İzmir’de Konak ve Karabağlar belediyelerinde grev hazırlığı

İzmir’de Konak ve Karabağlar belediyelerinde grev hazırlığı

İzmir’de Konak ve Karabağlar belediyelerinde grev hazırlığı
Aralık 20
15:58 2022

DİSK’e bağlı Genel-İş 5 No’lu Sendikası ile Konak ve Karabağlar belediyeleri arasında yürütülen TİS süreçleri tıkandı. Genel İş İzmir 5 Nolu Şube Başkanı Savaş Aras, TİS görüşmelerinde uzlaşı sağlanamaması halinde greve gidileceği duyuruldu.

BirGün’de yer alan habere göre, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel İş İzmir 5 No’lu Şube, Konak Belediyesi Merbel A.Ş ve Karabağlar Belediyesi Karbel A.Ş ile yürütülen toplu iş sözleşmesi (TİS) görüşmelerinde anlaşma sağlanamaması dolayısıyla basın açıklaması düzenledi.

DİSK Ege Bölge Temsilciliği’nde gerçekleşen açıklamada konuşan Genel İş İzmir 5 No’lu Şube Başkanı Savaş Aras, TİS görüşmelerinde uzlaşı sağlanamaması halinde 23 Aralık’ta grev ilan kararını asacaklarını, 16 Ocak’ta da greve çıkacaklarını duyurdu.

Aras, “Merbel A.Ş’de bin 377 üyemizi kapsayan toplu iş sözleşmemizde birçok ekonomik, sosyal ve idari içerikli maddelerimizi karşılıklı mutabakat ile geçtik, ancak Karbel AŞ’de 891 üyemizi kapsayan Toplu İş Sözleşmemizdeki görüşmelerimizde böyle bir ilerleme kaydedemedik. İlk 60 günlük süreci ve Resmi Arabulucu sürecini tamamlayarak, 28 Kasım’da ikinci 60 günlük süreye, yani grev ilanı ve kararı uygulama sürecine başlamış olduk. Bugün itibariyle ikinci altmış günlük sürenin 23’üncü gününe girdik. TİS başlangıç tarihinden bugüne kadar tam 105 gün geçmiştir. Bizler DİSK’ e bağlı Genel-İş Sendikası 5 nolu şube yönetimi ve temsilcileri olarak olabildiğince sorumlu davrandığımızı düşünüyoruz. Aynı sorumlu davranışı da belediye başkanlarımızdan bekliyoruz” dedi.

Müzakereye davet

Aras şunları dile getirdi: “İlçemizin çehresini değiştirip, güzelleştiren, parklarını yeşillendirip, yaşam alanları hazırlayan, spor ve sağlık hizmeti verip; kültür etkinlikleri yapan, semt evleri, sosyal hizmet alanlarıyla, can dostların canına can katan, ilçemizin temizliği ile gurur duyulan, kısacası doğumdan ölüme hizmet üreten Konak ve Karabağlar Belediyesi işçileriyiz. Bu kenti ellerimizle yaşatıyoruz, yaşatmaya da devam edeceğiz. 2004 yılından bu yana 9 dönemdir tırnaklarımızla kazıyarak kazandığımız TİS’den asla vazgeçmiyoruz. 18 yıllık işyerleri olarak taleplerimizin haklı olduğunu biliyor ve karşılanmasını istiyoruz. Yıllardır bu belediyelerde emek ve özveri ile canla başla çalışan tüm üyelerimizin, her geçen gün enflasyon karşısında eriyen maaşlarının daha fazla erimemesi için Belediye Başkanlarımızı müzakere masasına davet ediyoruz. TİS’in masada en iyi şekilde biteceğine inanan üyelerimizle, anlaşma masada bitmezse sokaktan kaçmadan, sendikasının alacağı karar doğrultusunda eylem ve etkinliklere riayet ederek, birlikte başaracağımıza olan inancımızla diyoruz ki; kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz.”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER