A3 Haber

Zelenskyi ABD kongresine seslendi: Rus tiranlığı kontrolü kaybetti

Zelenskyi ABD kongresine seslendi: Rus tiranlığı kontrolü kaybetti

Zelenskyi ABD kongresine seslendi: Rus tiranlığı kontrolü kaybetti
Aralık 22
08:51 2022

Ukrayna lideri Zelenskiy, ABD Kongresi’ndeki konuşmasında “tüm kasvetli manzaraya rağmen Ukrayna’nın düşmediğini” vurgulayarak “Ukrayna yaşıyor ve Rusya’yı geri püskürtüyor. Rus tiranlığı üzerimizdeki kontrolünü kaybetti. Bir daha asla zihinlerimizi etkileyemeyecek” dedi.

Zelenskiy, ABD Kongresi’nde Cumhuriyetçiler ve Demokratların ortak katıldığı bir oturumda Kongre üyelerine hitap etti. ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin başkanlığındaki oturumda, Kongre üyeleri Zelenskiy’yi uzun süre ayakta alkışladı.

Zelenskiy, tüm dünyanın zihninde Rusya’ya galip geldiklerini söyleyerek, “Tüm kasvetli manzaraya rağmen Ukrayna düşmedi. Ukrayna yaşıyor ve (Rusya’yı) geri püskürtüyor” diye konuştu. ABD’lilerin ve Avrupalıların da bu savaşta bir zafer elde ettiklerini aktaran Zelenskiy, “İşte bu nedenle Avrupalılar şu an her zamankinden daha güçlü” ifadelerini kullandı.

Zelenskiy, “Rus tiranlığı üzerimizdeki kontrolünü kaybetti. Bir daha asla zihinlerimizi etkileyemeyecek” dedi.

Öte yandan Rusları sahada da yenmeleri gerektiğini dile getiren Zelenskiy, konuşmasında “Bu mücadele çocuklarımız ve torunlarımızın nasıl bir dünyada yaşayacaklarına karar verecek” ifadesine yer verdi.

Ukrayna Devlet Başkanı, “gelecek yılın hem Ukrayna hem de ABD için dönüm noktası olacağını” ifade ederek, Ukrayna’nın cesareti ve ABD’nin kararlılığına vurgu yaptı.

Kendilerine verilen mühimmat desteğinin önemli ancak yeterli olmadığını belirten Zelenskiy, sözlerini şöyle sürdürdü: “Rusya bu soykırım politikasında kendisine bir müttefik buldu: İran. İran Rusya’ya altyapımızı tehdit eden yüzlerce öldürücü dron gönderdi. Böylece bir terörist diğerini bulmuş oldu. Diğer müttefiklerimize saldırmaları ise an meselesi. Onları şimdi durduramazsak… Bunu yapmalıyız.”

Ukrayna’nın hiçbir zaman kendileri yerine Amerikan askerlerinin Ukrayna topraklarında savaşmalarını talep etmediğini dile getiren Zelenskiy, Ukraynalı askerlerin Amerikan tank ve uçaklarını mükemmel şekilde kullanabileceklerini kaydetti.

Ukrayna Devlet Başkanı, ülkesine yapılan finansal destek için de teşekkür ederek, “Paranız sadaka değil, küresel güvenlik ve demokrasiye yapılan bir yatırımdır” diye konuştu.

Barış zirvesi önerisini yineledi

Zelenskiy, Ukrayna’nın 10 maddelik barış formülü tekliflerini Başkan Joe Biden ile görüştüklerini kaydederek, “Bunları ortak güvenliğimizi önümüzdeki on yıllar boyunca garanti altına almak için uygulamalıyız” dedi.

Bu kapsamda bir barış zirvesi düzenlenmesi teklifinde bulunduklarını belirten Zelenskiy, önerdikleri barış inisiyatifini Biden’ın da desteklemesinden memnuniyet duyduğunu aktardı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER