A3 Haber

Mavi gözlü dev 121 yaşında: Nazım Hikmet etkinliklerle anılacak

Mavi gözlü dev 121 yaşında: Nazım Hikmet etkinliklerle anılacak

Mavi gözlü dev 121 yaşında: Nazım Hikmet etkinliklerle anılacak
Ocak 15
12:38 2023

121 yıl önce bugün Nazım Hikmet doğdu… Mavi gözlü dev, doğum günü nedeniyle çeşitli etkinliklerle anılacak.

 

Bugün mavi gözlü dev, komünist şair Nazım Hikmet’in 121’inci doğum günü… 14 Ocak 1902’de Selanik’te doğan Nazım Hikmet, Türkiye’de serbest nazımın ilk uygulayıcısı ve çağdaş Türk şiirinin en önemli isimlerinden oldu. 1918 yılında ilk kez bir dergide şiiri yayınlanan Nazım, İstanbul’un işgaliyle birlikte yurtsever nitelikte şiirler yazmaya başladı.

Mezuniyetine üç ay kala geçirdiği bir hastalık nedeniyle Bahriye’den ayrılarak Anadolu’ya geçti. Bolu’da bir dönem öğretmenlik yaptı. Daha sonra kısa aralıklarla iki kez Moskova’ya gitti. Doğu Emekçileri Komünist Üniversitesi KTUV’da ekonomi-politik öğrenimi gördü. Ceza Yasası’ndaki değişiklik nedeniyle 1928 yılında Türkiye’ye döndü. Kısa bir süre cezaevinde kaldıktan sonra serbest bırakıldı.

Çeşitli gazete ve dergilerde yazıları, şiirleri yayınlandı. Kitapları basıldı. Şiirleri ders kitaplarına girdi, oyunları devlet tiyatrolarında oynandı. Sık sık gözaltına alınarak yargı önüne çıkartıldı. Düzmece davalarla yaşamının on yedi yılı hapishanelerde geçti. 1950 yılında ulusal ve uluslararası düzeyde düzenlenen kampanyalar sonunda çıkarılan Genel Af Yasası’yla serbest kaldı. Ne var ki yaşamına yönelik komplolar nedeniyle yeniden yurtdışına çıktı ve göçmenlik yılları başladı.

Bu dönemde Uluslararası Barış Ödülü sahibi bir sanatçı olarak barış hareketi içinde aktif olarak yer aldı. Dünya Barış Konseyi Başkanlık Divanı’na seçildi. Cezaevi yıllarından kalan hastalıklar nedeniyle 3 Haziran 1963 günü sabahı Moskova’daki evinde hayata gözlerini yumdu.

121. doğum günü için etkinlikler

Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı, şairin 121. doğum yılını çeşitli etkinliklerle kutluyor. Artık gelenekselleşen ilk etkinlik Sarıyer Belediyesi’nce bugün şairin Türkiye’den ayrıldığı son nokta olan Tarabya Oteli önünde Boğaz’a karanfiller atılmasıyla yapılacak.

Burada yapılacak konuşma ve şiir okumalarının ardından Sarıyer Belediyesi’nin motoru yolcularıyla Boğaz’a açılacak. Motordaki etkinlik şiir ve müzik dinletileriyle sürecek.

Saat 15.00’te Şişli Belediyesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi önündeki Nâzım Hikmet heykeline karanfiller bırakılmasının ardından belgesel gösterimi ve konser olacak.
İzmir’de bugün saat 20.00’de, Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi Büyük Salonda şairin şiirleri ve şiirlerinden yapılmış müzik parçaları seslendirilecek.
Solcu Liseliler bugün İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Salihli ve daha pek çok noktada “Sınıfın Şairine Kulak Ver” adlı etkinliklerde bir araya geliyor. İstanbul’daki etkinlik saat 13.00’te Kadıköy Nâzım Hikmet Kültür Merkezi’nde.
Maltepe Belediyesi’nin anma etkinliği saat 20.00’de başlayacak.
Antalya, Konyaaltı Belediyesi’nin etkinliği bugün saat 20.00’de.

About Author

Serdar

Serdar

Related Articles

TÜM HABERLER