A3 Haber

Almanya Savunma Bakanı istifa etti: Yılbaşı konuşması tepkilere neden olmuştu

Almanya Savunma Bakanı istifa etti: Yılbaşı konuşması tepkilere neden olmuştu

Almanya Savunma Bakanı istifa etti: Yılbaşı konuşması tepkilere neden olmuştu
Ocak 16
13:15 2023

Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, uzun süredir ihmal edilen silahlı kuvvetlerin yeniden canlandırılmasında ülkeye liderlik etme becerisine yönelik şüphelerin ve tepki çeken yılbaşı konuşmasının ardından istifa etti.

Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht askeri modernizasyon, Ukrayna’ya askeri yardım gönderimi gibi konularda yapılan eleştirilerin ardından istifa etti. Bakan Lambrecht, yılbaşı gecesi de havai fişekler atılırken paylaştığı görüntülü mesajla eleştirilerin odak noktası olmuştu.

Şansölye Olaf Scholz’un Sosyal Demokrat Parti Üyesi olan Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht yaptığı açıklamada, “Bugün şansölyeden beni savunma bakanlığı görevinden azletmesini istedim” dedi.

Geçen haftadan beri gündemi meşgul eden iddiaların ardından istifa eden bakanın görevini bırakmasının arkasında büyük bir gaf yatıyor. Tepkiler, Bakan’ın yılbaşı konuşmasında, “Rusya’nın Ukrayna işgalinin kendisine özel izlenimler sunduğunu ve birçok ilginç ve harika insanla tanışmasını sağladığını” söylemesinin ardından ateşlenmişti.

Öte yandan, Almanya, Kiev’e uluslararası askeri desteğin artırılmasını onaylaması için baskı altında ve yakın tarihli bir askeri tatbikat sırasında piyade tanklarının hizmet dışı bırakılmasının ardından Almanya’nın savunma yetenekleri sorgulanmaya başlandı.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER