A3 Haber

İnternette gördüğü bağlantıya tıkladı, yedi günde 74 bin lirasını kaptırdı!

İnternette gördüğü bağlantıya tıkladı, yedi günde 74 bin lirasını kaptırdı!

İnternette gördüğü bağlantıya tıkladı, yedi günde 74 bin lirasını kaptırdı!
Ocak 16
12:07 2023

Manisa’da, internette gördüğü linki tıklayan 35 yaşındaki A.K. sanal ortamda kendisine verilen görevler üzerinden para kazandığını düşünerek, dolandırıcılara yedi günde 74 bin TL’sini kaptırdı. Pişman olduğunu söyleyen kadın, kendisini dolandırılan kişi ya da kişilerin bulunması için avukatı aracılığıyla suç duyurusunda bulundu.

Yunusemre ilçesinde yaşayan ve evli olan A.K. adlı kadın, internette dolaşırken, “Kolay yoldan para kazanmak ister misiniz?” yazılı reklamla karşılaştı. Bilgi almak için linke tıklayan kadın, karşısındaki kişiyle WhatsApp’tan görüşmeye başladı. Uygulama üzerinden görevler verilen A.K.’ye, güven kazanmak için bu görevler karşılığında küçük çapta para da yatırıldı.

100 TL’lik, 200 TL’lik görevler sonra 1000 TL ve üzeri görevler yapmaya yönlendirilen A.K., bakiyesi yetmediği için 30 bin TL’lik kredi çekti. Kazanacağını düşünerek kredi çeken A.K., görev fiyatlarının 10 bin TL’yi bulmasıyla çekileceğini söyledi. Görevleri yapmadıkça parasını alamayacağını öğrenen A.K., dolandırıldığını anladı. Bir haftada 74 bin TL’sini dolandırıcılara kaptıran A.K., avukatı aracılığıyla suç duyurusunda bulundu.

“Boş anıma denk geldi, yoksa oynamazdım”

Pişman olduğunu dile getiren A.K., “İnternet üzerinde gezinirken linke tıkladım, oradan direkt WhatsApp’a bağlanıldı. Bilgi almak istediğimde, iş platformu olduğunu söylediler. Uygulamada 45 TL’lik bakiyem vardı. İlk olarak o bakiyeyi kullanmamı ve daha sonra 100 TL, 200 TL derken gitgide yükselen miktarda ödeme yapmam söylendi. 500 TL kadar kazandığım söylendi ama görevlerin fiyatları da arttı. Normalde günlük 5 görev verdiler. Bu şekilde 74 bin TL gitti hatta son bir görevim kaldı ve para kazanacağım, diye bütçem yetmediği için 30 bin TL’lik kredi çektim. Haydi son bir görevim kaldı, en azından yatırdıklarımı kurtarayım, diye düşündüm. Zaman aşımına uğradığı için yeniden görev tanımlaması aşaması olduğunu ve paramı çekemeyeceğimi söylediler. Yeni görevler aldım fakat her görev 10 bin TL’ye yükselince, geri çekilmek zorunda kaldım. Her seferinde farklı kişilere para aktarımı oluyordu. Bir daha oynamam. Boş anıma geldi. Normalde böyle bir şey yapmazdım. Bu zamana kadar da böyle şeylere girişmedim. Nasıl yaptığımı ben de bilmiyorum. Çok pişmanım. Kesinlikle tavsiye etmiyorum. Kolay para kazanmak diye bir şey olmadığını öğrendim” diye konuştu.

“Yeni dolandırıcılık yöntemi”

Avukat Mehmet Arslan şunları anlattı: “Müvekkilimiz internet üzerinde gezerken ‘Kolay yoldan para kazanmak ister misiniz?’ şeklindeki bir reklamla karşılaşıyor. Kendisi bu linke tıklıyor ve karşısına bir numara çıkıyor. WhatsApp üzerinden mesaj atıp bilgi almak istediğinde, karşıdaki kişi bazı görevlerin olduğu, bu görevleri yapması karşılığında kendisine ücret verileceğini söylüyor. Müvekkilim kabul ediyor. Örneğin size bir ev aleti aldırıyor. Bunun maliyeti 1000 TL, siz parayı yatırıyorsunuz bunun karşılığında size 100 TL, 200 TL komisyon veriyor. Bunu günde beş kez yapmanızı istiyorlar. Başta kolay görevler vererek, hesabınıza para yatırıyorlar. Size güven sağlıyorlar. Siz de bu görevler sayesinde gerçekten para kazandığınıza inanıyorsunuz. Müvekkilimizde bu şekilde 74 bin TL dolandırılıyor. Yaptığımız araştırmada olayın daha çok yeni olduğu, başka mağdurların olduğunu da gördüm. Bu patlamak üzere olan yeni bir dolandırıcılık yöntemi. Müvekkilimin hangi hesaplara para gönderdiği, hangi hesaplardan para geldiği dosyamızda mevcut. Suç duyusunda bulunduk. Savcılığın bu kişileri bulabileceğine inanıyoruz. Mağdurların sayısı her geçen gün artıyor.”

(DHA)

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER