A3 Haber

“Emeklilere yüzde 30’dan daha az zam yapıldı” iddiasına SGK’den açıklama

“Emeklilere yüzde 30’dan daha az zam yapıldı” iddiasına SGK’den açıklama

“Emeklilere yüzde 30’dan daha az zam yapıldı” iddiasına SGK’den açıklama
Ocak 20
16:22 2023

SGK, emekli olacakların emekli maaş zammının mevcut emeklilerinki gibi yüzde 30 değil, yaklaşık yüzde 18 olduğu iddialarına yanıt verdi. Söz konusu iddiaların yalanlandığı açıklamada, “2023 yılı öncesinden bağlanan aylıklar dahil olmak üzere 2023 yılı talepte bulunanların aylıkları da yüzde 30 oranında artırılmıştır” denildi. Açıklamada ayrıca EYT kapsamındaki sigortalılar için farklı bir aylık hesabı yapılmayacağına dikkat çekildi.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile emekli olacakların maaş zamlarına mevcut emeklilerin aksine yüzde 30 değil de yüzde 18 civarı bir zam yapıldığı iddiası sonrası, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) açıklama yapıldı.

Söz konusu açıklamada emekli maaşlarıyla ilgili iddiaların doğru olmadığına dikkat çekildi.

SGK tarafından yapılan açıklama şöyle:

Bazı basın yayın organlarında emeklilere yüzde 30 oranından daha düşük zam yapıldığına yönelik çıkan haberler nedeniyle aşağıda yer alan açıklamaları yapma ihtiyacı doğmuştur.

Sigortalıların aylıkları, hizmetin geçtiği dönemlerde geçerli olan aylık bağlama sistemlerinde belirlenen kurallar çerçevesinde aylık talep yılı esas alınarak hesaplanmaktadır.

Sigortalının gün ve kazançlarında bir değişiklik olmasa da her yılın TÜFE, gelişme hızı, aylık artışı verileri farklı olduğundan talep yılına göre aylık miktarı değişebilmektedir.

2023 yılı öncesinden bağlanan aylıklar dahil olmak üzere 2023 yılı talepte bulunanların aylıkları da %30 oranında artırılmıştır.

Aylık hesaplama sisteminde bir değişiklik yapılmamış, mevcut yasal düzenlemelerde yer alan kurallar çerçevesinde aylıklar hesaplanmaktadır.

Ayrıca, EYT kapsamındaki sigortalılar için farklı bir aylık hesabı yapılmayacak hem TÜFE hem de refah payı dikkate alınarak aylıklar ödenecektir.

Yapılan son düzenleme ile en düşük aylık miktarı dosya bazında 5.500 TL’ye yükseltilmiş olduğundan 5.500 TL’nin altında emekli aylığı ödendiğine yönelik haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER