A3 Haber

Rus Wagner’in patronu yeni yaptırımlar için Beyaz Saray’a mektup yazdı

Rus Wagner’in patronu yeni yaptırımlar için Beyaz Saray’a mektup yazdı

Rus Wagner’in patronu yeni yaptırımlar için Beyaz Saray’a mektup yazdı
Ocak 22
11:14 2023

Rus askeri şirketi Wagner’in sahibi Yevgeny Prigozhin, Beyaz Saray’a gönderdiği kısa mektupta, ABD’nin “Wagner’in hangi suçu işlediği” suçlamasına açıklık getirmesini istedi.

 

ABD Hazine Bakanlığı’nın Wagner grubunu dün “uluslararası suç örgütü” olarak tanıma kararına ilişkin Beyaz Saray’a mektup gönderen Prigozhin, bunu aynı zamanda kamuoyu ile paylaştı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, dünkü basın toplantısında ABD Hazine Bakanlığı’nın Wagner’i “uluslararası suç örgütü” olarak tanıyacağını ve uygulanacak yaptırımların, söz konusu örgütün uluslararası alandaki faaliyetlerinin kısıtlanmasına ve diğer ülkelerin de benzer adımlar atmasına yardımcı olacağını söylemişti.

Mektupta, “Sayın Bay Kirby, Wagner tarafından hangi suçun işlendiğini lütfen açıklar mısınız?” sorusu yöneltildi.

ABD’deki seçimlere müdahale ettiği gerekçesiyle bu ülkede aranan Prigozhin, Wagner’i kendi roket, top ve uçakları olan bağımsız bir güç olarak niteledi.

Wagner’in sahada merkezi bir role sahip olmaya başladığını söyleyen Kirby, Wagner’i “yaygın zulümler ve insan hakları ihlalleri işleyen bir suç örgütü” olarak tanımlamıştı.

Kirby, Rusya’nın Ukrayna’da kullanmak üzere Kuzey Kore’den silah aldığını belgelediklerini söyleyerek, roket ve füzelerin taşındığını düşündükleri vagonların uydu fotoğrafları paylaşmıştı.

About Author

Serdar

Serdar

Related Articles

TÜM HABERLER