A3 Haber

Emek ve Özgürlük İttifakı aday belirleyecek ama altılı masanın adayını bekleyecek

Emek ve Özgürlük İttifakı aday belirleyecek ama altılı masanın adayını bekleyecek

Emek ve Özgürlük İttifakı aday belirleyecek ama altılı masanın adayını bekleyecek
Ocak 24
09:16 2023

Emek ve Özgürlük İttifakı, bugün gerçekleştirecekleri HDP ziyareti sonrası bir araya gelerek ortak adayı tartışacak. Eski Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak listede ilk sıralarda yer alıyor.

HDP, TİP, EMEP, EHP, TÖP ve SMF’den oluşan Emek ve Özgürlük İttifakı, bugün gerçekleştireceği zirveyle cumhurbaşkanı adayını görüşecek.

BirGün’ün kulis haberine göre eski Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Başkanı Gültan Kışanak’ın öne çıktığı adaylık konusunda daha sonraki adım “altılı masayı beklemek” olacak.

AKP ve MHP ittifakının seçim tarihi olarak prensipte 14 Mayıs’ı belirlemesinin ardından muhalefet kurmayları da bir araya gelerek süreci tartışıyor. Bugün Emek ve Özgürlük İttifakı temsilcileri, yaklaşan seçim sürecinde ittifakın alacağı pozisyonu görüşecek.

Muhalefet kulislerinden edinilen bilgiye göre, cumhurbaşkanı adayı konusunda “kadın aday” fikrine daha yakın olan ittifak, 30 Ekim 2016’da tutuklanan Gültan Kışanak ismini düşünüyor. Siyasi yasağının olmaması, Kışanak’ın öne çıkmasının nedenleri arasında yer aldı. Kışanak’ın kadın ve siyaset mücadelesinin sembolleri arasında yer almasının, özellikle HDP’yi bu karara yönelttiği bildirildi. Tabanda da Kışanak isminin dile getirildiği ifade edildi.

Altılı masanın adayını bekleyecekler

Seçmenlerine dönük ankette kendi adayı ile seçimlere katılması yönünde talebin öne çıktığını tespit eden HDP kurmayları, bu kapsamda ittifakın kendi adayını kesin olarak çıkarması ve resmi sürecin başlaması görüşünde.

Tüm tarafların adayını belirlemesini bekleyecek olan HDP yönetimi, daha sonra altılı masanın adım atmasını ve kendileri ile görüşmesini bekleyecek. Altılı masanın cumhurbaşkanı adayının kendileri ile diyaloğa geçmesi durumunda, Emek ve Özgürlük İttifakı adayı, seçimlerden çekilmeyi tartışacak. Ancak böyle bir durumun yaşanmaması durumunda ittifak, seçimlere kendi adayıyla girecek.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER