A3 Haber

AYM raportörü, HDP’nin talebinin reddedilmesini istedi

AYM raportörü, HDP’nin talebinin reddedilmesini istedi

AYM raportörü, HDP’nin talebinin reddedilmesini istedi
Ocak 25
12:19 2023

Anayasa Mahkemesi raportörü, HDP’nin talebinin reddine karar verilmesini istedi.

Anayasa Mahkemesi, HDP’nin kapatılması istemli davada partinin “kapatma davasının seçim sonrasına bırakılması” başvurusunu yarın karara bağlayacak. Bugün ise Anayasa Mahkemesi raportörü, HDP’nin talebinin reddine karar verilmesini istedi.

Anayasa Mahkemesi (AYM), Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması istemli davada, partinin “kapatma davasının seçim sonrasına bırakılması” başvurusunu yarın karara bağlayacak.

Bugün davayla ilgili bir gelişme yaşandı. Anayasa Mahkemesi raportörü, HDP’nin “kapatma davasında karar seçim sonuna ertelensin” talebinin reddine karar verilmesini istedi.

Raportör, mahkeme üyelerine dağıtılan raporunda, mahkemenin gündemine hakim olduğunu, kapatma davası dosyasının da yeterince hacimli olduğunu vurguladı. Bu nedenlerle HDP’nin talebinin reddine karar verilmesini istedi. AYM Raportörü’nün raporunun bağlayıcılığı bulunmuyor. Ancak, yüksek mahkeme müzakerelerini söz konusu rapor üzerinden yapacak.

Hesaplara geçici bloke konmuştu

Bu arada Yüksek Mahkeme, HDP’nin talebini yarın karara bağlayacak. Yüksek Mahkeme, HDP’nin hazine yardımı ödenen hesaplarına geçici bloke konulmasını kararlaştırmıştı. Bu kapsamda HDP’den savunma alınması da kararlaştırılmıştı. HDP, “savunma için verilen otuz günlük süre içerisinde savunma hazırlanabilmesinin mümkün olmaması sebebiyle iki aydan az olmamak üzere ek süre verilmesini” talep etti. Anayasa Mahkemesi HDP’nin ek süre talebini de yarın değerlendirecek.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER