A3 Haber

Yargıtay üyesi Talip Bakır, Yüksek Seçim Kurulu üyeliğine seçildi

Yargıtay üyesi Talip Bakır, Yüksek Seçim Kurulu üyeliğine seçildi

Yargıtay üyesi Talip Bakır, Yüksek Seçim Kurulu üyeliğine seçildi
Ocak 25
14:12 2023

Yargıtay Büyük Genel Kurulu’nca bugün yapılan seçim sonucunda, Yüksek Seçim Kurulu Üyeliği’ne 10. Ceza Dairesi Üyesi Talip Bakır seçildi.

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) Yargıtay kontenjanından seçilecek üç üyesinin belirlenmesi için yapılan seçimlerin 17’nci turunda salt çoğunluğu sağlayan Yargıtay 10. Hukuk Dairesi üyesi Talip Bakır, YSK üyeliğine seçildi.

Yargıtay kontenjanından YSK üyeliğine seçilen Kurul Başkanı Muharrem Akkaya, Cengiz Topaktaş ve Kürşat Hamurcu ile Danıştay kontenjanından seçilen Başkanvekili Erhan Çiftçi ve Yunus Aykın’ın görev sürelerinin dolması nedeniyle beş yeni üyenin belirlenmesi için Yargıtay ve Danıştay’da seçimler yapıldı.

Danıştay’da geçen hafta iki üyenin belirlenmesi için yapılan seçim sonucunda üyeler Ali Çopur ile İsmail Kalender YSK’nin yeni üyeleri olmuştu.

Yargıtay’da da üç üyenin belirlenmesi için yapılan seçimde geçen hafta Yargıtay Üyesi Feyzi Eroğlu YSK üyeliğine seçilmişti.

YSK’nin Yargıtay üyeliği için kalan iki üyesinin belirlenmesi için seçimlere devam edildi. Yargıtay’daki seçimin 17’nci turunda, Yargıtay 10. Hukuk Dairesi üyesi Talip Bakır, 189 oy alarak YSK’nin yeni üyesi oldu.

Yargıtay üyelerinin YSK üyeliğine seçilebilmesi için salt çoğunluk olan 180 oyu alabilmesi gerekiyor.

Son üye de seçildikten sonra başkanlık seçimi yapılacak

YSK’nin Yargıtay kontenjanından seçilecek diğer üyesinin de belirlenmesinin ardından, Yargıtay ve Danıştay’dan seçilen yeni beş üye, yemin ederek görevine başlayacak. Yemin töreninin ardından görev süresi devam eden üyeler Ahmet Yener, Mahmut Akgün, Ekrem Özübek, Orhan Usta, Ali Ürker ve Battal Öğüt ile yeni seçilen beş üye arasında YSK Başkanlığı için seçim yapılacak. Gizli oyla yapılacak seçimde en çok oy alan, YSK’nin yeni başkanı olacak. Yeni üyeler de başkanlık için aday olabilecek.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER