A3 Haber

ABD, Rus Wagner’i “uluslararası suç örgütü” listesine aldı

ABD, Rus Wagner’i “uluslararası suç örgütü” listesine aldı

ABD, Rus Wagner’i “uluslararası suç örgütü” listesine aldı
Ocak 26
19:48 2023

ABD yönetimi, Rusya destekli Wagner Grubu’nu “önemli bir ulusötesi suç örgütü” olarak tanımlayarak grup ve kurucusu Yevgeniy Prigojin ile bağlantılı kişi ve kuruluşları yaptırım listesine ekledi.

 

ABD Hazine Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Wagner Grubu “önemli bir ulusötesi suç örgütü” olarak tanımlandı.

Wagner Grubu ile bağlantılı 8 kişi, 16 kuruluş ve 4 uçağa yaptırım uygulanacağı belirtilen açıklamada, söz konusu kararla Ukrayna’daki savaşı destekleyen altyapının hedef alındığı öne sürüldü.

Açıklamada, özellikle Rus savunmasıyla ilgili kuruluşları destekleyen kişilerin yaptırım listesine eklendiği belirtildi.

Hazine Bakanlığı’nın açıklamasında, “Wagner personeli, Orta Afrika Cumhuriyeti ve Mali’de toplu infazlar, tecavüz, çocuk kaçırma ve fiziksel taciz dahil olmak üzere devam eden ciddi suç faaliyetlerine karıştı” ifadesi kullanıldı.

Bakanlığın yaptırım listesine aldığı kuruluşlar arasında, Rusya merkezli teknoloji şirketi Terra Tech ile Çin merkezli Spacety China da yer aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Kremlin yönetiminin Ukrayna’ya karşı “haksız savaşını” sürdürmek için Wagner Grubu aracılığıyla da olmak üzere “çaresizce” silah ve destek aradığını ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da Wagner Grubu ve Prigojin ile bağlantılı bir kişi ve 5 kuruluşa yaptırım uygulanacağı belirtildi.

About Author

Serdar

Serdar

Related Articles

TÜM HABERLER