A3 Haber

Gelecek Partisi genel sekreteri Torun’un, kızı için okutacağı mevlide müftülük engeli

Gelecek Partisi genel sekreteri Torun’un, kızı için okutacağı mevlide müftülük engeli

Gelecek Partisi genel sekreteri Torun’un, kızı için okutacağı mevlide müftülük engeli
Ocak 31
15:46 2023

Yenimahalle Müftülüğü, Gelecek Partisi Genel Sekreteri Kani Torun’un vefat eden kızının 40’ı için bir camide okutacağı mevlite tadilat bahanesiyle izin vermedi. Torun, “Acı bir durum” dedi.

Gazete Duvar’dan Serkan Alan’ın haberine göre Gelecek Partisi Genel Sekreteri, eski Somali Büyükelçisi Kani Torun’un 29 yaşındaki kızı Hatice Torun, kanser tedavisi gördüğü Londra’da geçtiğimiz aralık ayının sonunda hayatını kaybetti.

Torun ailesi kızlarının kırkı için Ankara’nın Yenimahalle ilçesinde bir camide geride kalan hafta sonu mevlit okutmak istedi. Gelecek Partili Torun’un danışmanına uygun olduğu söylenen camideki mevlite, bir süre sonra Yenimahalle Müftülüğü tarafından tadilat gerekçesiyle izin verilmedi. Camide tadilatın olmadığı itirazlarına karşın “müftünün kararı denilerek” Yenimahalle’de izin verilmeyen mevlit, Çankaya ilçesine bağlı Bilkent’teki bir camide yapıldı.

Kızını kaybeden Gelecek Partili Kani Torun, mevlite izin verilmemesine ilişkin, “Benim asistanım camiyi gidip gördü. Sorun yok yapalım deniyor. Usulen müftülüğe haber verilmesi gerekiyor diyorlar. Müftülükte isim alıyorlar. İsim Kani Torun olunca yarım saat sonra konuşup geri dönüyorlar, orada tadilat var diyorlar. Asistanımın ‘Ben şimdi geldim oradan tadilat falan yok’ demesi üzerine ‘Başlatacağız’ yanıtını veriyorlar. ‘İmam hiçbir şey demedi bize’ yanıtına da ‘Onun haberi yok’ diyorlar ve bize yeri vermediler” ifadelerini kullandı.

Yenimahalle Müftülüğü’ne tepki gösteren Torun, “Geldiğimiz yeri göstermesi açısından acı bir durum” ifadelerini kullandı.

Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan da yaşanana tepki gösterdi. “Bunlar her makamın sahibi oldular, camilerin de mi sahibi oldular?” ifadelerini kullanan Gelecek Partili Özcan tepkisini şu sözlerle sürdürdü: “Her makamın sahibi oldunuz anladık, her yere çöktünüz anladık da camiye de mi çöktünüz? Böyle bir ahlaksızlık olur mu? Sonra da ‘bunlar gelecek bize bedel ödetecek’ diyorlar. Bunun bedeli nasıl ödenmeyecek? Nasıl bir müftü bunun bedelini ödemeyecek? Bir insan çocuğunu kaybetmiş. Onun çocuğunun kırkını yapmayı siyasi durumuna bağlayan bir adamla mücadele etmeyeceğiz de ne yapacağız?”

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER