A3 Haber

Selahattin Demirtaş: Erdoğan Meclis’i feshederse aday olamaz

Selahattin Demirtaş: Erdoğan Meclis’i feshederse aday olamaz

Selahattin Demirtaş: Erdoğan Meclis’i feshederse aday olamaz
Ocak 31
20:43 2023

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üçüncü kez aday olma tartışmalarına yönelik sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Erdoğan Meclisi feshederse aday olamaz” dedi. Muhalefete de seslenen Demirtaş, “Bizi içeri atan Erdoğan, içeride tutan ise muhalefetin tepkisizliğidir” ifadesini yazdı.

 

Edirne Cezaevi’nde tutuklu bulunan ve mesajlarını sosyal medya hesabı üzerinden paylaşan Demirtaş, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın adaylığı hakkında Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerini uyardı. “Yaptırım yoksa hukuk da yoktur. Yüksek Seçim Kurulu üyeleri suça ortak olurlarsa yargılanacaklarından emin olmalılar” diyen Demirtaş, muhalefete de gönderme yaptı.

“Bizi içeri atan Erdoğan, içeride tutan ise muhalefetin tepkisizliğidir” diye yazan Demirtaş, paylaşımında şunları söyledi:

“Yüksek Seçim Kurulu muhalefetin 5 milyon oyunu iptal etse veya Erdoğan kazanana kadar seçimlerin tekrarına karar verse “Ama bunlar zaten AKP’li” deyip normal mi karşılayacağız?

Erdoğan Meclis’i feshederse aday olamaz

Anayasa bunu söylüyor.

Yaptırım yoksa hukuk da yoktur. Yüksek Seçim Kurulu üyeleri suça ortak olurlarsa yargılanacaklarından emin olmalılar.

Milyonlarca insanın Yüksek Seçim Kurulunun önüne yığılarak demokratik tepkilerini göstereceklerini bilmeli ve ona göre hareket etmeliler.

Bizi içeri atan Erdoğan, içeride tutan ise muhalefetin tepkisizliğidir.

Bu tepkisizlik 85 milyonu, daha yıllar boyu sürecek açık cezaevi hayatına mahkum etmektir.

Belediyelere, üniversitelere kayyım; HDP’ye kapatma, Gezi, Kobani, ÇHD davaları; İBB’ye kumpas… Hepsi aynı.”

About Author

Serdar

Serdar

Related Articles

TÜM HABERLER