A3 Haber

Dini vakıftaki cinsel istismar davasında yurt müdürü hapis cezasına çarptırıldı

Dini vakıftaki cinsel istismar davasında yurt müdürü hapis cezasına çarptırıldı

Dini vakıftaki cinsel istismar davasında yurt müdürü hapis cezasına çarptırıldı
Şubat 01
17:19 2023

İstanbul’da İşrak Vakfı’nda 14 yaşındaki bir çocuk, yurt müdürünün cinsel istismarına maruz kaldığını belirterek şikayetçi olmuştu. Tutuklu yargılanan yurt müdürü hakkında nitelikli cinsel istismardan 12 yıl, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

İstanbul Sultangazi’de bulunan İşrak Vakfı’nda 14 yaşındaki bir erkek çocuğun, yurt müdürü tarafından istismar edildiği ileri sürülmüştü. Cinsel istismarın yaşandığı 16 Eylül 2022’den bir gün sonra aile, konuyla ilgili şikayetçi olmuş ve istismarı yapan yurt müdürü Mehmet Ş., 18 Eylül 2022’de tutuklanmıştı.

Sözcü’de yer alan habere göre iddianamede 44 yaşındaki Mehmet Ş., koridorda karşılaştığı 14 yaşındaki çocukla bir odaya girerek istismar uyguladı. Ancak daha sonra istismara uğradığını söyleyen ve şikayetçi olan erkek çocuk ve ailesi ifadelerini geri çekti.

İstismara uğradığını söyleyen çocuk, ikinci ifadesinde kurallara uymadıkları için müdürün, kardeşini yurttan göndereceğini söylemesi üzerine kendisinin karşı geldiğini, bunun üzerine Mehmet Ş.’nin kendisine tokat attığını, bunun üzerine de hem şiddete maruz kaldığı için hem de yurttan gönderilme korkusu ile karşı karşıya kaldığı için yalan söylediğini beyan etti.

Fakat ifadelerin geri çekilmesine rağmen savcı, soruşturmayı davaya dönüştürdü ve ilk ifadelerin tutarlı olduğunun altını çizdi.

Davanın görülmesine İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Duruşmada İstanbul Barosu ve Batman Barosu avukatları davaya müdafillik talebinde bulundu.

Duruşmaya cinsel istismara uğradığı belirtilen 14 yaşındaki çocuk ve ailesi katılmadı. Mahkeme heyeti, baroların katılma taleplerini reddetti.

Savcı esas hakkındaki mütalaasını tekrarlayarak sanığın kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma ve çocuğa cinsel istismar suçlarından cezalandırılmasını istedi.

Yargılanan Mehmet Ş., şu savunmayı yaptı:

“Ben 5 aydır neden hapishanedeyim diye soruyorum. Delil karartma yok, kaçma şüphesi yok. Buna rağmen 5 aydır içerideyiz. Kursta 2 yıldır talebe almaya başladık. Bu 2 yılda da mecburen öğrencilerin bazılarını atma durumu söz konusu.

Bu şekilde iftiraya konu durum olmamıştı. Bu kişilerin kardeşiyle sorun çıkarması, kaçması vs durumu söz konusuydu. Böyle bir yurtta barınmak 60 bin lira tutar, iki öğrenci 120 bin lira tutar. Peki biz kaç para alıyoruz? Ücret almıyoruz.

Okulda hafızlık yapılmadığı zaman göndermeye başlıyoruz. Ailesi sürekli olarak tehdit ediyordu, çocuğumuzu alacaksınız, edeceksiniz diye. Gönderilme durumu söz konusu olunca bu iftiraya maruz kaldık.

Bu çocuklar dışarılarda gezerken barodan hanımefendiler çocuğun hakkını neden savunmadı? Mağdur arıyorsanız, diğer öğrencilerimiz mağdur. Benim çocuklarımdır. Böyle bir şey olduysa çocuğun psikolojik olarak etkilenmesi gerekmiyor mu? Bu çocuk şu anda başka bir Kur’an kursunda hafızlık yapıyor.”

Dosyadaki delillere ve ifadelere göre suçu sabit gören mahkeme heyeti, Mehmet Ş. hakkında nitelikli cinsel istismardan 12 yıl, kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma suçundan 7 yıl 6 ay hapis cezası, sanığın tutukluluğunun devamına karar verdi.

About Author

Serdar

Serdar

Related Articles

TÜM HABERLER