A3 Haber

EYT teklifi bugün komisyonda görüşülecek

EYT teklifi bugün komisyonda görüşülecek

EYT teklifi bugün komisyonda görüşülecek
Şubat 02
09:33 2023

EYT ile ilgili kEmeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesinde adım adım sona yaklaşılıyor.

Meclis Başkanlığı’na sunulan düzenleme, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bugün ele alınacak.

Görüşmelerde ilgili bakanlıkların, işçi ve işveren kuruluşlarının dernek ve platformlarından da temsilciler olacak. Kanun teklifi komisyon görüşmelerinin ardından Genel Kurul’a getirilecek.

Düzenlemeyle ilk etapta 2 milyon 250 bin kişi emeklilik hakkı elde edecek.anun teklifi bugün Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda ele alınacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, haber ajansları ve gazetelerin Ankara temsilcileri ve ekonomi muhabirlerinin sorularını yanıtladı.

Maliyeti 225 milyar lira

Nebati, EYT düzenlemesiyle ilgili soruları da yanıtlayarak, “Aralık ayına kadar EYT düzenlemesi için 2023 bütçesine yönelik çok sıkı tedbirler aldıklarını” dile getirdi. Nebati, “Bana Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı olarak ‘bu ödemeyi yapacaksın’ dediklerinde benim hazır olmam gerekiyordu. 31 Aralık’ta biz EYT’nin bu yılki yükünü kasaya koyduk” ifadelerini kullandı.

Nebati, “Emekli ve memurlara 1 puanlık iyileştirmenin maliyeti 19 milyar lira, 15 puana yakın bir maliyet eklendi 270 milyar lira. EYT düzenlemesi için 2023 bütçesine yönelik çok sıkı tedbirler aldık. EYT’nin bütçeye maliyetini de bu yıl için 255 milyar lira olarak hesapladık, kasada hazır duruyor. Buna Kredi Garanti Fonu kefaletleri dahil değil” ifadelerini kullandı.

About Author

Serdar

Serdar

Related Articles

TÜM HABERLER