A3 Haber

Hizbullah’a yakınlığıyla tanınan Hüda-Par, Cumhur İttifakı’na katılıyor: “Kısa sürede sonuçlanacak”

Hizbullah’a yakınlığıyla tanınan Hüda-Par, Cumhur İttifakı’na katılıyor: “Kısa sürede sonuçlanacak”

Hizbullah’a yakınlığıyla tanınan Hüda-Par, Cumhur İttifakı’na katılıyor: “Kısa sürede sonuçlanacak”
Şubat 04
14:57 2023

Kısa adı Hüda-Par olan Hür Dava Partisi’nin Cumhur İttifakı’na katılımı için görüşmelerde ön mutabakatın sağlandığı belirtiliyor. Parti yöneticisi Abdullah Aslan, “Tam karar verildi diye bir durum yok. Kesin karar verildiği zaman genel başkanlar ve partilerin ilgili mercileri tarafından açıklanır” dedi.

14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine yaklaşık 100 gün kala, Hizbullah’ın siyasi kanadı olarak bilinen Hür Dava Partisi’nin (Hüda-Par) Cumhur İttifakı’a katılması gündemde. Cumhur İttifakı ile ön mutabakatın sağlandığı Hüda-Par ile görüşmelerin olumlu yönde seyrettiği ve kararın kısa sürede açıklanacağı belirtiliyor.

İktidara yakın televizyon kanalı Haber7’de yer alan habere göre, Hüda-Par Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Aslan, ittifaka katılım sürecinin büyük ölçüde olumlu seyrettiğini belirtirken “Görüşmeler olumlu devam ediyor. Şu an neticelenmiş değil. İnşallah olumlu sonuçlanacak. Ama henüz son nokta konmuş değil” dedi.

Haber 7’nin “Cumhur İttifakı’na yeni bir partinin katılması an meselesi! Kısa sürede sonuçlanacak” başlığıyla yayımladığı habere göre, ön mutabakatın sağlandığını ve komisyon görüşmelerinin de büyük ölçüde olumlu bir şekilde sürdüğünü bildiren Abdullah Aslan, “Birlikte çalışmak üzerine bir ön mutabakat zaten var. Bir mutabakat olduğu için zaten komisyonlar kendi aralarında görüşüyorlar” dedi.

Henüz kesin kararın verilmediğini kaydeden Aslan, “Tam karar verildi diye bir durum yok. Kesin karar verildiği zaman genel başkanlar ve partilerin ilgili mercileri tarafından açıklanır” ifadesinde bulundu.

Anlaşma şartlarıyla ilgili ayrıntının kararın verilmesinin ardından ortaya çıkacağını ifade eden Aslan, “Hangi şartların konuşulduğunu anlaşma sağlandığında açıklanacaktır” diye konuştu.

Seçim sürecinin başlaması nedeniyle kısa sürede görüşmelerin sonuçlanacağını belirten Aslan, “Çalışmalar devam ediyor. Şu an için bir zaman veremiyoruz. Ancak seçim dönemine girildiği ve ön mutabakat sağlandığı için kısa sürede neticelenmesi bekleniyor” dedi.

Özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde seçmen kitlesi olduğu bilinen Hüda-Par, açıkça şeriat ve hilafet savunusu yapan bir parti olarak biliniyor. Hüda-Par 1990’lı yıllarda uyguladığı şiddet yöntemleri ve faili meçhul cinayetlerle bölgede korku saçan terör örgütü Hizbullah’ın devamcısı olarak kabul ediliyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Hüda-Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu’yla son olarak AKP genel merkezinde görüşmüştü. Erdoğan ve Yapıcıoğlu arasındaki bir saat süren görüşmede, Hüda-Par Genel Başkan vekili İshak Sağlam ile Genel Sekreter Şehzade Demir de hazır bulunmuştu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER