A3 Haber

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nde dikkat çeken üç ihale: Aynı gün, aynı usulle, aynı şirkete…

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nde dikkat çeken üç ihale: Aynı gün, aynı usulle, aynı şirkete…

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nde dikkat çeken üç ihale: Aynı gün, aynı usulle, aynı şirkete…
Şubat 04
16:13 2023

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün aynı gün açtığı araç kiralama ihalelerini aynı şirket kazandı.

ankahaber.net sitesinde yer alan habere göre İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, 13 Ocak’ta Kamu İhale Kanunu’nun 21. maddesinin b fıkrasına göre üç ayrı ihale açtı.

  • İlk ihale 13 Ocak’ta saat 15.30’da yapıldı. İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü ve bağlı birimlerde Avrupa Yakası’nda kullanılmak üzere iki ay süreyle sürücülü kamyonet kiralama hizmeti için açılan ihaleyi, 4 milyon 980 bin 250 TL sözleşme bedeliyle Aydoğanlar Otomotiv kazandı.
  • İkinci ihale yine iki ay süreyle binek araç ve minibüs kiralama hizmet alım işi için açıldı. Bu ihale, 13 Ocak’ta saat 16.00’da yapıldı. Bu ihaleyi, 4 milyon 977 bin 88 TL sözleşme bedeli karşılığında yine Aydoğanlar Otomotiv kazandı.
  • Üçüncü ihale saat 16.30’da düzenlendi. İhalenin konusu iki ay süreyle Anadolu Yakası’nda kullanılmak üzere sürücülü ve sürücüsüz kamyonet kiralanması için hizmet alımıydı. Bu ihalede, 3 milyon 969 bin 760 bin TL bedel ile Aydoğanlar Otomotiv’le sözleşme imzalandı.

Bir buçuk saat içinde düzenlenen üç ayrı ihaleyi, 13 milyon 927 bin 98 lira karşılığında Aydoğanlar Otomotiv kazandı.

21/B hangi şartlarda kullanılabiliyor?

Kamu İhale Kanunu’nun 21. maddesinin B fıkrasına göre pazarlık usulü ihalenin düzenlenmesi için bazı şartlar gerekiyor.

Bu tür ihaleler, doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya yapım tekniği açısından özellik arz eden veya yapı veya can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından ivedilikle yapılması gerekliliği idarece belirlenen hallerde veya idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması durumunda yapılabiliyor.

İstisna olarak tanımlanan 21/b usulü AKP döneminde en sık kullanışan yöntem oldu.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER