A3 Haber

Deniz Baykal yaşamını yitirdi

Deniz Baykal yaşamını yitirdi

Deniz Baykal yaşamını yitirdi
Şubat 11
08:59 2023

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin eski genel başkanı ve Antalya milletvekili Deniz Baykal’ın hayatını kaybettiğini duyurdu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, eski CHP Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal’ın vefat ettiğini açıkladı.

Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından “Genel Başkanımız, Türkiye ve Cumhuriyet Halk Partimizin sevdalısı, Antalya milletvekilimiz, kıymetli büyüğümüz Sayın Deniz Baykal’ın vefatını büyük bir üzüntü ile öğrendim. Bize mücadelelerle dolu bir hayat öyküsünü miras bıraktı. Milletimizin başı sağ olsun” mesajını paylaştı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan ilk mesaj

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Baykal’ın vefatının ardından taziye mesajı paylaştı.

Kalın “Türk siyasetinin emektar isimlerinden, tecrübeli siyasetçi ve devlet adamı, Cumhuriyet Halk Partisi eski Genel Başkanı Sayın Deniz Baykal’a Allah’tan rahmet, yakınlarına, tüm sevenlerine ve CHP camiasına başsağlığı diliyorum” ifadelerini kullandı.

Kızı Aslı Baykal’dan ilk açıklama: Cenaze ne zaman?

Deniz Baykal’ın kızı Aslı Baykal, babasının bu sabah Ankara’daki evinde uykusunda vefat ettiğini, cenazesini ise salı günü Antalya’da defnetmeyi planladıklarını söyledi.

Aslı Baykal konu ile ilgili ilk açıklamalarda bulundu. Aslı Baykal, “Babam bu sabah evinde uykusunda vefat etti. Cenazeyi salı günü Antalya’da defnetmeyi planlıyoruz” bilgisini verdi. Taziyeleri Ankara’daki evlerinde öğleden sonra kabul edeceklerini ifade eden Aslı Baykal, “Hepimizin başı sağ olsun” dedi.

Deniz Baykal kimdir?

Deniz Baykal, 20 Temmuz 1938’de Antalya’da doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde doktorasını tamamladı. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Colombia ile Berkeley Üniversiteleri’nde iki yıl çalışmalarına devam etti.

Baykal, 1973-1980 ve 12 Eylülden sonra 1987-1999 yılları arasında parlamentoda milletvekilliği yaptı. Maliye Bakanlığı, Enerji Bakanlığı, Dışişleri ve Başbakan Yardımcılığı görevlerini üstlendi.

12 Eylül askeri müdahalesinden sonra Çanakkale Zincirbozan Askeri Tesisleri’nde gözetim altında tutuldu. Cumhuriyet Halk Partisi’nde Gurup Başkan Vekilliği ve Genel Sekreterlik görevinde bulundu.

1992-1999 yılları arasında Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığı yaptı. 17 ay aradan sonra, 30 Eylül 2000 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığı’na tekrar seçildi.

2002 Türkiye genel seçimlerinde partisi ana muhalefet oldu. 2010’da başkanlık görevinden istifa etti.

Baykal, meclisin en yaşlı üyesi sıfatıyla 2015 Türkiye genel seçimlerinden sonra bir süre Türkiye Büyük Millet Meclisi başkanı olarak görev yaptı.

Haziran-Temmuz 2015 TBMM Başkanlığı seçimi’nde CHP meclis başkanı adayı oldu ancak AKP’nin adayı İsmet Yılmaz’a yenildi.

Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinden sonra Meclis’teki en yaşlı milletvekili olduğu için 17 Kasım 2015’te bir süre TBMM Meclis başkanı olarak görev yaptı.

2018 genel seçimlerinde CHP Antalya milletvekili olarak seçildi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER