A3 Haber

Prof. Sözbilir büyük yıkımın nedenini açıkladı: Binalar, sıvılaşma tehlikesi giderilmeden projelendirilip inşa edilmiş!

Prof. Sözbilir büyük yıkımın nedenini açıkladı: Binalar, sıvılaşma tehlikesi giderilmeden projelendirilip inşa edilmiş!

Prof. Sözbilir büyük yıkımın nedenini açıkladı: Binalar, sıvılaşma tehlikesi giderilmeden projelendirilip inşa edilmiş!
Şubat 14
09:05 2023

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ili etkileyen 7.7 büyüklüğündeki depremin ardından Prof. Hasan Sözbilir, afet bölgesine giderek incelemelerde bulundu. Sözbilir, “Sıvılaşmanın gerçekleşmesi nedeniyle özellikle Antakya ve Gölbaşı gibi yerleşimlerde hem can hem de mal kaybı ciddi boyutlara ulaştı. Demek ki sıvılaşma tehlikesi ortadan kaldırılmadan bu binalar projelendirilip inşa edilmiş” dedi. “Depremin suçu yok” diyen Sözbilir, “Suç bu yanlış işlerin altına imza atanlarda” diye konuştu.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ili etkileyen depremlerin ardından DEÜ DAUM Müdürü ve Jeoloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Hasan Sözbilir, afet bölgesine Afyon Kocatepe Üniversitesi Deprem Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Çağlar Özkaymak ve DEÜ-DAUM’dan öğretim görevlisi Dr. Özkan Cevdet Özdağ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Volkan Karabacak ile giderek incelemelerde bulundu.

Sıvılaşma tehlikesi olan zeminlerin üzerine doğrudan bina yapılamayacağını vurgulayan Prof. Sözbilir, “Bu nedenle öncelikle sıvılaşma tehlikesi ortadan kaldırılmalıdır. Kahramanmaraş merkezli her iki depremde de sıvılaşmanın gerçekleşmesi nedeniyle özellikle Antakya ve Gölbaşı gibi yerleşimlerde hem can ve hem de mal kaybı ciddi boyutlara ulaşmıştır. Demek ki sıvılaşma tehlikesi ortadan kaldırılmadan bu binalar projelendirilip, inşa edilmiş. Yani depremin bir suçu yok. Suç bu tür yanlış işlerin altına imza atanlarda” diye konuştu.

Kendisi de Hataylı olan ayrıca bazı uzak akrabaları göçük altında kalan Prof. Sözbilir, yıkımda sıvılaşmanın etkisini vurgulayıp, “Sıvılaşma, zeminin sarsıntı sırasında taşıma gücünü kaybetmesi olarak tanımlanabilir. Eğer zemin alüvyon dediğimiz, henüz suyunu kaybetmemiş, diyajenez sürecini (taşlaşma-taş haline geçme) tamamlamamış ise, yer altı suyu seviyesi 0-10 metre arasındaysa ve kum-silt boyutundaki malzemeden oluşuyorsa o bölgede sıvılaşma tehlikesi var demektir. Normalde bu tür zeminler üzeri imara açılmadan önce jeolojik-jeoteknik etütlerle belirlenir” dedi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER