A3 Haber

Doğru Parti, ATA ittifakından ayrıldı: “Üçüncü aday çıkarmak cumhur ittifakına hizmet eder”

Doğru Parti, ATA ittifakından ayrıldı: “Üçüncü aday çıkarmak cumhur ittifakına hizmet eder”

Doğru Parti, ATA ittifakından ayrıldı: “Üçüncü aday çıkarmak cumhur ittifakına hizmet eder”
Mart 11
15:30 2023

Doğru Parti Genel Başkanı Rifat Serdaroğlu, “Doğru Parti olarak üçüncü bir Cumhurbaşkanı adayı çıkarmanın Cumhur İttifakı’na hizmet edeceği ve partimizi bir bölen durumuna düşüreceği inancındayız. İttifak görüşmelerinde bugüne kadar varılan ilkelerin dışında son anda cumhurbaşkanı adayı olarak Sinan Oğan’ın çıkarılmak istenmesi üzerine görüşmelerimiz bitmiştir. Doğru Parti olarak bu ittifakın içinde olmadığımızı yüce Türk milletine duyururuz” dedi.

Zafer Partisi, Adalet Partisi, Türkiye İttifakı Partisi ve Ülkem Partisi’yle kurulan ATA ittifakı cumhurbaşkanı adayının Sinan Oğan olduğunu açıklamasının ardından, Doğru Parti Genel Başkanı Rifat Serdaroğlu, ittifaktan ayrıldığını açıkladı.

Serdaroğlu şunları söyledi:

  • Aziz Türk milleti, anayasamıza göre mevcut Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 3’üncü kez cumhurbaşkanı adayı olması mümkün değildir. Kamuoyunun ve tüm siyasi partileri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın tekrar aday olması halinde Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) itiraz etmeye çağırıyoruz. Anayasamız bireylere bu konuda YSK’ye itiraz hakkı tanımaktadır. Adaylığı halinde kişisel itiraz dilekçesinin örneğini yakında kamuoyuyla paylaşacağız.
  • Ülkemizi mevcut iki ittifaka mahkûm etmemek amacı ile üçüncü bir ittifakı kuracağımızı daha evvel kamuoyuna açıklamıştık. Kuracağımız ittifakın temel amacı Atatürk İlke ve Devrimlerini korumak, Anayasa’nın ilk altı maddesinin değişmezliği esasında, ülkenin bölünmez bütünlüğü ve laiklik konusunu kırmızı çizgimiz olarak ortaya koymaktır. Bu amaçla Zafer Partisi ve Adalet Partisi ile milletvekili seçimi için ittifak kurma noktasında anlaşmaya varmıştık. Görüşmeler esnasında cumhurbaşkanı adayı gösterme konusunda mutabakat oluşmamıştı. Doğru Parti olarak üçüncü bir aday çıkarmanın cumhur ittifakına hizmet edeceği ve partimizi bir bölen durumuna düşüreceği inancındayız. İttifak görüşmelerinde bugüne kadar varılan ilkelerin dışında son anda cumhurbaşkanı adayı olarak Sinan Oğan’ın çıkarılmak istenmesi üzerine görüşmelerimiz bitmiştir. Doğru Parti olarak bu ittifakın içinde olmadığımızı yüce Türk milletine duyururuz.

 

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER