A3 Haber

Yüzlerce kişiye mezar olan Rönesans Rezidans’ta ikinci bilirkişi raporu: İşte yıkılma nedeni…

Yüzlerce kişiye mezar olan Rönesans Rezidans’ta ikinci bilirkişi raporu: İşte yıkılma nedeni…

Yüzlerce kişiye mezar olan Rönesans Rezidans’ta ikinci bilirkişi raporu: İşte yıkılma nedeni…
Mart 14
12:17 2023

“Cennetten bir kare” sloganıyla tanıtılan ve Maraş depremlerinde yüzlerce kişiye mezar olan Rönesans Rezidans ile ilgili ikinci bilirkişi raporu yayımlandı. Rapora göre, Rönesans Rezidans’ta bodrum katın üstünde pencere türü boşluklar bırakıldı ve kısa kolon etkisi oluşarak yıkıma uğradı. Raporda ayrıca, bazı kolon etriyelerinin deprem bölgelerinde kullanılması gereken yöntem olan 135 yerine 90 derece bükülerek yapıldığına da dikkat çekildi.

Sabah gazetesinde yer alan habere göre Kahramanmaraş’ta 6 Şubat’ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 şiddetlerindeki depremlerden en çok etkilenen iller arasında olan Hatay’daki yıkımın ve can kayıplarının simgelerinden biri olan 249 daireli Rönesans Rezidans ile ilgili yürütülen soruşturmada önemli bir gelişme yaşandı.

Rönesans Rezidans’ın neden yıkıldığı ile ilgili şekilde hazırlanan 12 Şubat tarihli ilk raporun ardından, enkazın tamamen kaldırıldığı bilgisi üzerine bilirkişi heyeti rezidansın enkazında yeni bir incelemede daha bulundu.

Soruşturmayı yürüten Hatay Deprem Suçları Soruşturma Bürosu’nda görevli savcı ve bir inşaat mühendisi, iki jeoloji mühendisi, bir karotçudan oluşan heyet, dört kişilik bilirkişi heyetince, ilk etapta olay yeri her açıdan fotoğraflandı ve video kaydına aldırıldı. Bilirkişiler eşliğinde, usulüne uygun olarak enkazda bulunan kolon ve kirişlerden, perde beton kısımlarından incelemeye esas karot numunesi alındı.

İncelemelere başlayan bilirkişi heyeti, binanın enkazının tamamen kaldırılmış olduğunu ancak bodrum kata ait çevre perde ve kolonları ile bodrum içi birkaç kolon ve perdenin yıkılmaya uğramadan bulundukları yerde olduklarını saptadı.

Binanın bodrum kat perdelerinden üç adet, bodrum kat kolonlarından iki adet karot numunesi alındı. Bilirkişi heyeti, bodrum kattaki inceleme esnasında bodrum kata ait perdelerden ve bodrum kat tabanından yer altı suyunun sızdığını gözlemledi.

Bilirkişi heyetinde yer alan inşaat mühendisi, bodrum katın üstündeki binanın kuzey doğu cephesi dış kenar kolon ve perdelerinde bırakılan pencere türü boşluk nedeniyle kısa kolon oluştuğu, Rönesans Rezidansın bu noktalardan kırılıp göçtüğü gözleminde bulundu.

Ayrıca, bu pencere türü boşluğun bina projesinde olup olmadığı ya da inşaat aşamasında bu boşlukların sonradan oluşturulup oluşturulmadığının incelenmesi gerektiğine dikkat çekti.

“Binanın asıl çökme nedeninin bu kısa kolon etkisinden kaynaklanabileceği tarafımdan düşünülmektedir” tespitinde bulunan inşaat mühendisi, “Bodrum kat kolon ve kiriş birleşimlerinde kolon etriyelerinin (Bükülmüş inşaat demiri parçası. Demir filizlerini saran dikdörtgen şeklindeki demir) devam ettirilmediği de tarafımdan gözlemlenmiştir. Bazı kolon etriyeleri 135 yerine 90 derece yapılmıştır” dedi.

Uzmanlara göre, etriyelerin 90 derece bükülerek bırakılması, deprem tehlikesi bulunan bölge ve ülkelerde o yapının kolayca yıkılmasına zemin hazırlayabiliyor. Etriyeler, kolon ve kirişlerin hasar almasını ve zedelenmesini önleyen ve sağlamlaştırmasını da sağlıyor.

Jeoloji mühendisi ikinci bilirkişi de, bodrum kat perde duvarlarından ve zeminden sızan suyun, zeminin suya doygun olabileceğini gösterdiğini vurguladı. Ayrıca, sondaj yapılarak zeminin ve dayanma gücünün yeniden tespit edilip proje yapılmadan önceki haliyle karşılaştırılması gerektiğine dikkat çekti. Üçüncü bilirkişi de raporda, bir diğer jeoloji mühendisi de, sondaja dayalı zemin etüdünün yapılmasının uygun olacağını dile getirdi.

About Author

Ahmet

Ahmet

Related Articles

TÜM HABERLER